Lojistik performans endeksini etkileyen faktörlerin makine öğrenmesi yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of factors affecting logistics performance index with machine learning methods
  1. Tez No: 963915
  2. Yazar: SAFA KOCADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KORKMAZ, DOÇ. DR. İREM ERSÖZ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küresel ticaretin artan karmaşıklığı ve uluslararasılaşan tedarik zincirleri, ülkelerin lojistik performansını stratejik bir öncelik haline getirmiştir. Bu doğrultuda, ülkelerin lojistik yeterliliklerini karşılaştırmalı biçimde değerlendiren Lojistik Performans Endeksi (LPI), politika yapıcılar ve araştırmacılar açısından önemli bir gösterge niteliğindedir. Bu çalışmanın amacı, LPI üzerindeki belirleyici faktörleri tespit etmek ve bu değişkenlerin önem derecelerini değerlendirmek üzere makine öğrenmesi algoritmalarını kullanmaktır. Bağımlı değişken olarak LPI, bağımsız değişkenler olarak ise enflasyon oranı, GSYH ve kişi başına GSYH büyümesi, insani gelişim endeksi (HDI), karbon emisyonları, kentleşme, nüfus artışı, mal ve hizmet ticareti ile taşımacılık hizmetleri gibi göstergeler dikkate alınmıştır. Veriler, Dünya Bankası ve Our World in Data gibi uluslararası kaynaklardan elde edilmiştir. Özellik seçimi ve modelleme aşamasında altı farklı denetimli öğrenme algoritması uygulanmış, modellerin tahmin başarımı karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, LPI üzerinde en yüksek etkiye sahip değişkenlerin HDI, karbon emisyonları, nüfus artışı, taşımacılık hizmetleri (ihracat oranı) ve taşımacılığa bağlı karbon salınımları olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, ülkelerin lojistik performanslarını geliştirmeye yönelik politika oluşturma süreçlerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing complexity of global trade and the internationalization of supply chains have rendered countries' logistics performance a strategic priority. In this context, the logistics performance index (LPI), which enables a comparative assessment of national logistics capabilities, has become a crucial indicator for policymakers and researchers. The primary aim of this study is to identify the key determinants influencing the LPI and to evaluate their relative importance using machine learning algorithms. The LPI is employed as the dependent variable, while the independent variables include inflation rate, GDP growth, per capita GDP growth, human development index (HDI), carbon emissions, urbanization rate, population growth, trade volume of goods and services and transport services. The dataset was compiled from internationally recognized sources such as the World Bank and Our World in Data. During the feature selection and modeling phases, six different supervised learning algorithms were applied, and their prediction performance was comparatively evaluated. The results reveal that the most influential variables on the LPI are HDI, carbon emissions, population growth, transport services (export ratio) and carbon emissions from transportation. The findings contribute to policy-making processes aimed at improving countries' logistics performance.