İflasta sıra cetveline karşı başvuru yolları
Legal remedies against the ranking of claims in bankruptcy
- Tez No: 963928
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
İflas hukukunun temel amacı, borçların eşit şekilde tasfiyesi olduğundan, bu hukuk dalında alacaklılar arasında eşitlik ilkesi ön plana çıkmaktadır. Eşitlik ilkesi, alacaklıların borçlunun malvarlığından eşit bir şekilde tatminini esas almakta olup bu çerçevede tüm alacaklıların alacaklarını hangi sırada tahsil edeceğini belirlemek için sıra cetveli düzenlenmesi gerekmektedir. İİK md.232-236 arasında düzenlenen sıra cetveli, müflisin malvarlığından elde edilen tutarın, hangi sıraya göre alacaklılar arasında paylaştırılacağını belirleyerek, müflisin malvarlığının alacaklılar arasında tasfiye edilmesini sağlamaktadır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada iflas sıra cetvelinin düzenlenmesinden önceki prosedür, iflas sıra cetvelinin düzenlenmesi ve iflas sıra cetveline karşı başvurulabilecek yollar incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde iflasta sıra cetvelinin düzenlenmesine esas teşkil eden işlemler açıklanmıştır. İkinci bölümde ise İİK md.206 hükmünde yer verilen sıralama ışığında sıra cetvelinin düzenlenmesi ve sıralar arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise sıra cetveline karşı başvuru yolları olan iflasta sıra cetveline itiraz davaları ve iflasta sıra cetveline karşı şikayet yolu Yargıtay ve istinaf mahkemelerinin kararları ışığında incelenmiştir. Çalışmamız kapsamında icra hukukunda sıra cetveline itiraz davalarına yer verilmemiş olup yalnız iflas hukukunda sıra cetveline itiraz davaları inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the fundamental purpose of bankruptcy law is the equitable liquidation of debts, the principle of equality among creditors takes precedence in this field. This principle is based on the notion that creditors should be satisfied equally from the debtor's estate. Within this framework, it is necessary to prepare a schedule of claims (sıra cetveli) in order to determine the order in which creditors will recover their claims. Articles 232–236 of the Enforcement and Bankruptcy Law (İcra ve İflas Kanunu – İİK) regulate the schedule of claims, specifying how the proceeds obtained from the debtor's estate are to be distributed among creditors, thereby ensuring the liquidation of the estate in an equitable and orderly manner. This study, prepared as a master's thesis, examines the procedure preceding the preparation of the bankruptcy schedule of claims, the preparation process itself, and the legal remedies available against the schedule. The first chapter sets out the procedural steps that form the basis for the preparation of the schedule. The second chapter analyzes the drafting of the schedule in light of Article 206 of the İİK, addressing both the ranking of claims and the relationships between the respective ranking categories. The final chapter examines the legal remedies available against the schedule of claims in bankruptcy proceedings—namely, objection actions and complaints—within the framework of the decisions rendered by the Court of Cassation and the regional courts of appeal. It should be noted that this study does not address objections to the schedule of claims within the context of enforcement law, but focuses exclusively on those arising under bankruptcy law.