La Quête Identitaire dans Truismes et Le Mal de mer de Marie Darrieussecq
Marie Darrieussecq'in 'Dişi domuz' ve 'Deniz Tutması' romanlarında Kimlik Arayışı
- Tez No: 963934
- Danışmanlar: PROF. NUR MELEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı Marie Darrieussecq'in Truismes ve Le Mal de mer romanlarındaki kimlik arayışını incelemektir. Tezin sorunsalını (Darrieussecq'in karakterlerinin kimlik arayışının ardındaki temel nedenleri) açıklığa kavuşturmak için, kadınların toplumsal kimliği, Bourdieu, Kristeva ve Irigaray'ın teorilerinden yararlanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak, kimlik arayışı Truismes ve Le Mal de mer'in başkarakterleri aracılığıyla incelenmiş ve arayışlarını etkileyen belirli toplumsal faktörler vurgulanmıştır. Bu bağlamda, iğrenme, kimlik klişeleri, toplumsal klişelere karşı mücadele, travma, toplumsal izolasyon ve bir yaşam biçimi olarak doğa, kolektif bilinçdışı konuları ele alınmıştır. Daha sonra, sözkonusu başkarakterler Jung'un kolektif bilinçdışıyla ilgili teorisine dayanarak psikolojik bir bakış açısıyla incelenmiştir. Son olarak, yabancılaşma ve toplumsal normların reddi için bir metafor olarak antropomorfizmin başkarakterlerin kimlik arayışına nasıl katkıda bulunduğu sorgulanmıştır. Böylece, incelenen romanlar ile başvurulan sosyolojik teoriler arasında bir eklemlenme mantığıyla sonuca varılmıştır. Marie Darrieussecq'in edebiyatı salt kurgusal değil, ataerkil mantığın egemen olduğu bir dünyada kadın kimliği sorununun tekrar ele alındığı hassas ve politik bir deneme alanıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine the identity quest in the novels Truismes and Le Mal de mer by Marie Darrieussecq. In order to clarify the problematic of the thesis—namely, the root causes behind the identity quest of Darrieussecq's characters; societal identity of women was explored by drawing on the theories of Bourdieu, Kristeva, and Irigaray. To this end, before all, the identity quest was examined through a study of the mentioned protagonists, highlighting specific societal factors that influence their journeys. In this context, we examined themes such as abjection, identity stereotypes, collective unconscious, struggles against social stereotypes, trauma, social isolation, and nature as a way of life. Next, the characters were analyzed from a psychological perspective, relying on Jungian theory related to the collective unconscious. Finally, we studied how anthropomorphism, as a metaphor for alienation and rejection of social norms, contributes to the characters' quest for identity in Truismes and Le Mal de mer. Thus, the conclusion is imposed in a logic of articulation between the novels studied and the sociological frameworks mentionned. The literature of Marie Darrieussecq, far from solely fictional, becomes a sensitive and political field of experimentation where the question of feminine identity is replayed in a world dominated by patriarchal logic.