Şekil hafızalı ve süperelastik alaşım nıtınol ile twıp çeliklerinin elektrik direnç nokta kaynak yöntemiyle birleştirilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the jointability of shape memory and superelastic alloy nitinol and twip steels by electric resistance spot welding method
- Tez No: 963944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ONAR, DOÇ. DR. FATİH ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve tüketici taleplerinin çeşitlenmesi, üreticileri yeni nesil malzeme türlerini farklı üretim alanlarında kullanmaya yönlendirmiştir. Bu çalışmada, şekil hafızalı ve süperelastik özelliklere sahip, uygun ısıl ve mekanik işlemlerle eski formuna dönebilme yeteneği bulunan Ni ve Ti esaslı NITINOL alaşımı ile; otomotiv endüstrisi başta olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılan TWIP çeliğinin, kaynak yöntemiyle birleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede her iki malzemenin üstün özelliklerinin bir araya getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, belirli boyutlarda hazırlanan NITINOL ve TWIP1000 çelik numuneler, 120 kVA gücünde ve elektrik akım kontrollü pnömatik sisteme sahip bir elektrik direnç nokta kaynak makinesi kullanılarak birleştirilmiştir. Kaynak işlemleri sırasında elektrot kuvveti 4 kN sabit tutulmuş; kaynak süresi 10, 15, 20 ve 25 periyot (1 periyot = 0,02 s) olarak belirlenmiş, kaynak akımı ise 4300 A ile 13000 A arasında kademeli olarak artırılmıştır. Elde edilen kaynaklı birleştirmelere çekme makaslama testi, mikro sertlik ölçümü, elektrot dalma derinlikleri, çekirdek çapları, yükseklikleri ve boyut oranları, kopma yüzeyi incelemeleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışınları difraktometresi (XRD) incelemeleri yapılarak sonuçlar değerlendirilmiş elde edilen mekaniksel ve mikroyapısal veriler ışığında optimum parametrenin 20P çevrim süresinde ve 6,5 kA akım şiddetinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements and diversified consumer demands have led manufacturers to use new-generation materials in various production areas. This study aimed to weld a Ni- and Ti-based NITINOL alloy, which has shape memory and superelastic properties and the ability to return to its original form with appropriate thermal and mechanical treatments, with TWIP steel, which is widely used in many areas, especially in the automotive industry. This aimed to combine the superior properties of both materials. Within the scope of the study, NITINOL and TWIP1000 steel samples prepared in specific dimensions were welded using a 120 kVA electric resistance spot welding machine with an electric current-controlled pneumatic system. The electrode force was kept constant at 4 kN during the welding processes; the welding duration was determined as 10, 15, 20, and 25 periods (1 period = 0.02 s), and the welding current was gradually increased between 4300 A and 13000 A. The results were evaluated by tensile shear test, microhardness measurement, electrode immersion depths, core diameters, heights and size ratios, fracture surface examinations, scanning electron microscope (SEM) and X-ray diffractometer (XRD) examinations on the obtained welded joints and in the light of the obtained mechanical and microstructural data, it was concluded that the optimum parameter was 20P cycle time and 6.5 kA current intensity.