Kıyıya dik sediment taşınımı sonucu oluşan bar parametrelerinin yapay zekâ yöntemleriyle tahmini
Estimation of bar parameters occurred by cross-shore sediment transport using artificial intelligence methods
- Tez No: 963953
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTAMİ TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kıyıya dik doğrultuda gerçekleşen sediment taşınımları kıyı morfolojisini etkileyen önemli faktörlerdendir. Yaz ve kış profillerinde oluşacak berm ve bar oluşumu kıyı yapısını oldukça etkilemektedir. Mahmuz, dalga kıran ve benzeri yapıların tasarımında bu gibi durumların göz önünde bulundurulması gerek yapıların kendisi gerekse kıyıda oluşacak negatif durumların önlenmesi için zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen veriler kullanarak kış profillerinde oluşan kum barlarının başlangıç ve bitiş noktası ile kıyı çizgisi arasındaki mesafeler bulanık mantık, uyarlamalı ağ tabanlı bulanık çıkarım sistemi, destek vektör makineleri ve çoklu doğrusal regresyon modelleri oluşturularak tahmin edilmeye çalışılmıştır. Yapılan analiz çalışmalarında ANFIS modeli hem bar başlangıç noktası ile kıyı çizgisi arasındaki mesafe çıktısı için hem de bar bitiş noktası ile kıyı çizgisi arasındaki mesafe çıktısında en başarılı performansı göstermiştir. Bar bitiş noktası ile kıyı çizgisi arasındaki mesafe çıktısı ile gerçekleştirilen modeller, bar başlangıç noktası ile kıyı çizgisi arasındaki mesafe çıktısı ile gerçekleştirilen modellere kıyasla daha iyi sonuç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sediment transport perpendicular to the shore is a crucial factor influencing coastal morphology. Berm and bar formation in both summer and winter profiles significantly impacts coastal structure. Considering such factors in the design of groynes, breakwaters, and similar structures has become essential both for the structures themselves and to prevent potential negative consequences on the shore. In this study, using data obtained from experimental studies, the distances between the starting and ending points of sandbars formed in winter profiles and the shoreline were estimated using fuzzy logic, an adaptive network-based fuzzy inference system, support vector machines, and multiple linear regression models. In the analysis studies, the ANFIS model demonstrated the best performance for both the distance output between the bar's starting point and the shoreline and the distance output between the bar's ending point and the shoreline. Models based on the distance output between the bar's ending point and the shoreline showed better results than models based on the distance output between the bar's starting point and the shoreline.