Hikâye çemberi yönteminin ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin yazma becerisi, yazma motivasyonu ve yazma biçimine etkisi
An investigation into the effect of the story circle method on fourth grade primary school students' writing skills, writing motivation, and writing style
- Tez No: 963954
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada hikâye çemberi yönteminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerisi, yazma motivasyonu ve yazma biçimine etkisi incelenmiştir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu doğrultuda, Ankara ilinde özel bir ilkokulda 4.sınıfta öğrenim gören iki farklı şubeden toplam 31 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Öğrencilerin seviyelerinin birbirine denkliğini belirleyebilmek için düzey belirleme amaçlı değerlendirme uygulanmıştır. Şubeler arasında düzey belirleme amaçlı değerlendirme sonuçlarına göre anlamlı bir fark bulunmadığından, deney ve kontrol gruplarının rastgele atanmasına karar verilmiştir. Uygulama sürecinin başında her iki gruba da MEB Türkçe Öğretim Programında yer alan temalardan istedikleri konuda hikâye yazmaları istenmiş ve ön test uygulanmıştır. Deney grubunda yer alan 14 öğrenciyle 5 hafta boyunca hikâye çemberi yöntemi ile yazma çalışmaları yapılırken, kontrol grubunda yer alan 17 öğrenciye herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Uygulama sürecinin sonunda öğrencilerden MEB Türkçe Öğretim Programında yer alan temalardan istedikleri konuda hikâye yazmaları istenerek son test uygulanmıştır. Ön test ve son testte yazılan hikâyelerin yazma becerileri ve yazma biçimlerini puanlamak üzere 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği (Özkara, 2007), yazma motivasyonlarını puanlamak üzere Öztürk (2013) tarafından geliştirilen yazma motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, hikâye çemberi yönteminin ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin yazma becerisi, yazma motivasyonu ve yazma biçimi üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of the Story Circle method on fourth-grade primary school students' writing skills, writing motivation, and writing styles. A quasi-experimental design was employed. The research was conducted with 31 students from two different fourth-grade classrooms in a private primary school in Ankara. To determine the equivalence of students' academic levels, a placement test was administered. As no significant difference was found between the groups based on the test results, the classes were randomly assigned as experimental and control groups. Both groups were given a pre-test, in which they were asked to write a story based on a theme of their choice from those included in the Turkish language curriculum developed by the Ministry of National Education (MoNE).While 14 students in the experimental group participated in writing activities based on the Story Circle method for five weeks, no intervention was applied to the 17 students in the control group. At the end of the implementation process, a post-test was administered, in which students were again asked to write a story based on a self-selected theme from the MoNE curriculum. To evaluate the writing skills and writing styles of the stories written in the pre- and post-tests, the 6+1 Trait Analytical Writing and Assessment Rubric (Özkara, 2007) was used. To assess writing motivation, the Writing Motivation Scale developed by Öztürk (2013) was applied. The collected data were analyzed using an independent samples t-test via the SPSS 24 software package. The results revealed that the Story Circle method had a significant and positive effect on the writing skills, writing motivation, and writing styles of fourth-grade primary school students.