Mecmû'a-i Eş'âr (22 SEL 2109)
Collection of Poetry (22 SEL 2109)
- Tez No: 963956
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Klasik Türk edebiyatı sahasında önemli birer kültürel ve edebî belge niteliği taşıyan mecmualar, sadece şiirlerin bir araya getirildiği derlemeler değil, aynı zamanda dönemlerin edebî zevklerini, şiir anlayışlarını ve kültürel birikimlerini yansıtan şahsi arşivlerdir. Bu tez çalışması, Süleymaniye Kütüphanesi 23 SEL 2109 numarada kayıtlı bulunan Mecmûa-i Eşʿâr adlı yazma eserin tanıtımını, şekil ve muhteva özelliklerinin tahlilini ve transkripsiyonlu metnini kapsamaktadır. Çalışmada öncelikle mecmua kavramı teorik çerçevede ele alınmış, bu türün edebiyat tarihindeki yeri, tasnif yöntemleri ve araştırmalara sunduğu katkılar değerlendirilmiştir. Ardından ilgili mecmuanın fiziksel özellikleri, tertip yapısı, şair kadrosu ve içerdiği şiir türleri incelenerek eserin edebî ve kültürel değeri ortaya konmuştur. Mecmuanın içeriğindeki şiirler ışığında şair profili, şiir türleri ve tematik çeşitlilik gibi unsurlar irdelenmiş; bunun yanı sıra eserin yazıya geçirilme biçimi ve düzen anlayışı da değerlendirilmiştir. Eserin transkripsiyonlu metni ve tıpkıbasımı çalışmanın önemli bileşenlerini oluşturmuş, bu sayede hem dil hem de içerik açısından daha geniş bir analiz zemini sağlanmıştır. Bu çalışma, hem tek bir mecmuanın kapsamlı tanıtımını yapmakta hem de klasik Türk edebiyatı araştırmalarında mecmua türünün yeri ve önemi üzerine dikkat çekmektedir. Mecmûa-i Eşʿâr, yalnızca içerdiği şiirlerle değil, taşıdığı kültürel birikimle de Osmanlı edebiyatına dair anlamlı ipuçları sunmakta ve mecmua literatürüne katkıda bulunma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Manuscript collections known as mecmuas hold great significance in the field of Classical Turkish literature, serving not only as anthologies of poetry but also as personal archives that reflect the literary tastes, poetic perceptions, and cultural wealth of their respective eras. This thesis focuses on the introduction, analysis of form and content, and transcription of the manuscript titled Mecmûʿa-i Eşʿâr, registered under the number Süleymaniye Library 23 SEL 2109. The study first addresses the concept of the mecmua within a theoretical framework, discussing its place in literary history, classification methods, and contributions to academic research. Subsequently, the physical features, structure, selection of poets, and poetic genres of the manuscript are examined to highlight its literary and cultural value. Through the poems included in the mecmua, aspects such as poet profiles, poem types, and thematic diversity are analyzed. Additionally, the manuscript's layout and method of transcription are evaluated. The transcription and facsimile of the text form integral components of this study, allowing for a more comprehensive linguistic and content-based analysis. This research not only offers a detailed presentation of a single manuscript but also draws attention to the role and importance of the mecmua genre in Classical Turkish literature studies. Mecmûʿa-i Eşʿâr, with its poetic content and rich cultural context, provides meaningful insights into Ottoman literature and holds potential for contributing to the broader mecmua literature.