Kariyer uyum yeteneğinin iş performansına etkisinde proaktif kişiliğin aracı rolü
The mediating role of proactive personality in the effect of career adaptability on job performance
  1. Tez No: 963955
  2. Yazar: ABDULRZAK ANIS MOHBAT ALI FADHEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. NECMİYE TÜLİN İRGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hizmet sektöründe kariyer uyum yeteneği, bireyin işinin gerekleri ile kendi ilgi, değer ve yetkinlikleri arasındaki uyumu ifade eder ve bu uyum, çalışanın motivasyonunu, iş tatminini ve dolayısıyla iş performansını olumlu etkiler. Ancak bu ilişkinin gücü, bireyin proaktif kişilik düzeyine bağlı olarak değişebilir. Proaktif kişiliğe sahip bireyler, çevrelerini şekillendirme, sorunlara çözüm üretme ve fırsatları değerlendirme konusunda daha istekli ve girişimcidir. Bu özellik sayesinde, kariyer uyumunu yüksek düzeyde yaşayan bir birey, sahip olduğu uyumu iş ortamında somut çıktılara dönüştürmekte daha başarılı olur. Böylece, proaktif kişilik kariyer uyumunun iş performansına olan etkisini güçlendirerek aracı bir rol üstlenir ve bu sürecin daha etkin işlemesini sağlar. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki 470 hizmet sektörü çalışanı için kariyer uyum yeteneğinin iş performansı etkisinde proaktif kişiliğin aracı rolü incelemektir. Korelasyon analizi sonucunda, kariyer uyum yetenekleri ile proaktif kişilik %53,7 pozitif yönde, iş performans ile %68,2 oranında pozitif yönde anlamlı ilişkilidir. Proaktif kişilik iş performansı ile %36,9 pozitif yönde anlamlı ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In the service sector, career adaptability refers to the alignment between an individual's job requirements and their personal interests, values, and competencies. This alignment positively influences employee motivation, job satisfaction, and consequently, job performance. However, the strength of this relationship may vary depending on the individual's level of proactive personality. Individuals with a proactive personality are more inclined to shape their environment, solve problems, and seize opportunities. Thanks to these traits, individuals with a high level of career adaptability are more successful in translating this alignment into tangible outcomes in the workplace. Thus, proactive personality enhances the impact of career adaptability on job performance by assuming a mediating role and enabling the process to function more effectively. The aim of this study is to examine the mediating role of proactive personality in the effect of career adaptability on job performance among 470 service sector employees in Istanbul. According to the results of the correlation analysis, career adaptability is positively correlated with proactive personality at 53.7%, and with job performance at 68.2%. Proactive personality is also positively correlated with job performance at 36.9%.