Sera örtüsü teknik tekstil uygulamalarının fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Examining the physical properties of technical textile in greenhouse cover applications
- Tez No: 963968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ HASÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye'de tarım arazilerinin giderek azalması, buna karşın nüfus artış hızının yüksek seyretmesi ve tarımsal üretimde birim alandan elde edilen verimin yetersiz kalması, tarımsal verimliliği artırmaya yönelik önlemlerin kaçınılmaz hale gelmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda, disiplinler arası iş birliğinin sağlanması, sürdürülebilir çözümler geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tarımsal tekstiller, tarımda kullanılması amaçlanan tüm tekstil ürünlerini kapsamaktadır. Tarımsal tekstillerin en yaygın ve en geniş kullanım alanına sahip olan alanı örtü altı yetiştiriciliktir. Tarımsal tekstillerde aranan başlıca özellikler; mukavemet, uzama, sertlik, güneş ışığına dayanıklılıktır. Deneysel çalışmada Polipropilen lifi kullanılmıştır. Çalışmada farklı konstrüksiyonlara sahip nonwoven, çözgülü örme ve dokuma teknolojileri kullanılarak 5 farklı kumaş üretilmiştir. Üretilen her bir kumaşa kauçuk, silikon ve PLA kaplama işlemi uygulanmıştır. Üretilen her bir kumaş ayrı ayrı kaplamasız, kauçuk kaplamalı, silikon kaplamalı, PLA kaplamalı olacak şekilde 20 farklı sera örtüsü geliştirilerek fiziksel özellikleri incelenmiştir. Tüketici beklentisi dikkate alınarak sera örtüleri için gerekli olan en önemli özellik olan mukavemet özelliği ele alınmıştır. Bu doğrultuda her bir kumaş için çekme mukavemeti ve patlama mukavemeti testleri yapılmış ve test sonuçları incelenmiştir. Çalışmada kumaş konstrüksiyonlarının ve kaplama maddedelerinin sera örtülerinin dayanım özelliklerine olan etkisi incelenmiştir. Sonuçlara göre dokuma kumaş örtülerin patlama ve çekme mukavemet performansının daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The gradual decrease in agricultural lands in Turkey, the high rate of population growth and the inadequacy of the yield per unit area in agricultural production make measures to increase agricultural productivity inevitable. In this context, ensuring interdisciplinary cooperation is of great importance in terms of developing sustainable solutions. Agricultural textiles cover all textile products intended for use in agriculture. The most common and extensive area of use of agricultural textiles is greenhouse cultivation. The main features sought in agricultural textiles are strength, elongation, hardness, and resistance to sunlight. Polypropylene fiber was used in the experimental study. In the study, 5 different fabrics with different constructions were produced using nonwoven, warp knitting and weaving technologies. Rubber, silicone and PLA coating processes were applied to each fabric produced. Each fabric produced was developed separately as uncoated, rubber coated, silicone coated and PLA coated, and 20 different greenhouse covers were developed and their physical properties were examined. Considering consumer expectations, the most important feature required for greenhouse covers, namely strength, was addressed. In this direction, tensile strength and bursting strength tests were conducted for each fabric and the test results were examined. In the study, the effect of fabric constructions and coating materials on the strength properties of greenhouse covers was investigated. According to the results, it was determined that woven fabric covers had better bursting and tensile strength performance.