Catalan ve catalan benzeri üçgenler
Catalan and catalan like triangles
  1. Tez No: 963967
  2. Yazar: CANAN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Catalan ve Hosoya üçgeniyle ilgili literatür taraması verilmiştir. Ayrıca, Binom katsayıları, kombinasyon özellikleri ve Pascal üçgeni gibi bazı temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; merkezi binom katsayıları ve Catalan sayılarıyla olan ilişkisinden bahsedilmiştir. Catalan sayıları, Catalan sayıları için üreteç fonksiyonu ve Catalan sayılarının yaklaşık değeri gibi bazı önemli özelliklerinden de bahsedilmiştir. Son olarak tezin üçüncü ve dördüncü bölümünde, Pascal üçgenine benzer bir yapıya sahip olan Catalan üçgeni ve Hosoya üçgeninden bahsedilmiştir. Pascal üçgeni, Catalan üçgeni ve bazı önemli özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four main sections. In the first section, a literature review is given on Catalan and Hosoya triangles. In addition, some basic information is given on binomial coefficients, combination properties and Pascal triangle. In the second section; central binomial coefficients and their relationship with Catalan numbers are mentioned. Some important properties such as Catalan numbers, generating function for Catalan numbers and approximate value of Catalan numbers are also mentioned. Finally, in the third and fourth sections of the thesis, Catalan triangle and Hosoya triangle, which have a similar structure to Pascal triangle, are mentioned. Catalan triangle of Pascal triangle and some important properties are given.