Preinveks ve s-Preinveks Fonksiyonlar Yardımıyla Bazı Kuantum İntegral Eşitsizlikleri
Some Quantum Integral Inequalities via Preinvex and s-Preinvex Functions
- Tez No: 963974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNLÜYOL, DOÇ. DR. PEMBE İPEK AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Literatürde birçok analiz çeşidi vardır. Bunlardan biri de limitsiz türev olarak bilinen“Kuantum Analiz”dir. Konveks fonksiyonlar ve eşitsizlikler matematiksel analizin önemli konularından biridir. Preinveks fonksiyonlar konveksliğin bir genellemesidir. Bu fonksiyon sınıfı inveks kümeler üzerinde kurulmaktadır. İnveks kelimesi, İngilizce“Invariant convex”kelimelerinin ilk ve son hecelerinin birleşmesinden ismini almıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, literatürde var olan preinveks ve s-preinveks fonksiyonlar yardımıyla bazı kuantum integral eşitsizlikleri ayrıntıları bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many types of analysis in the literature. One of them is“Quantum Analysis”known as unlimited derivative. Convex functions and inequalities are one of the important topics of mathematical analysis. Preinvex functions are a generalization of convexity. This class of functions is constructed on invex sets. The word convex is named after the first and last syllables of the English word“Invariant convex”. In this master's thesis, some quantum integral inequalities are studied in detail with the help of preinvex and s-preinvex functions existing in the literature.