Λ_φ- preinvex fonksiyonlar yardımıyla elde edilien Riemann-Liouville kesirli integraller için Hermite-Hadamard eşitsizlikleri
Hermite-Hadamard inequalities for λ_φ- preinvex functions via fractional integrals
  1. Tez No: 436294
  2. Yazar: SÜMEYYE ERMEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde bazı özel fonksiyonlar yardımıyla kesirli integraller için, bazı integral eşitsizlikleri üzerinde durlmuştur. Altı bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın, ilk bölümünde; kesirli integralin tarihi gelişiminden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümünde; daha sonraki bölümlerde kullanacağımız tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde; kısaca Riemann-Liouville kesirli integralinden bahsedilmiştir. Bu çalışmanın ana kısımları Dördüncü, Beşinci ve Altıncı bölümde verilmiştir. Dördüncü bölümde, bizim tanımladığımız preinvex fonksiyonlar için kesirli integraller yardımıyla Hermite-Hadamard eşitsizlikleri verilmiştir. Beşinci bölümde; türevlenebilir preinvex fonksiyonlar için sağlayan bazı Hermite-Hadamard eşitsizlikleri verilmiştir. Altıncı ve aynı zamanda Son bölümde ise; yine bizim tanımladığımız geometrik-aritmetik konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard eşitsizlikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work we establish Hermite-Hadamard inequalities for Riemann-Liouville Fractional Integrals via λ_φ- preinvex functions. This study ocur of six parts. First of all, the historical development of fractional integral were discussed. Secondly, we will give some basic definitions and theorems. In this third section, it is given definition of Riemann-Liouville fractional integrals. The main portion of this study is presented in the fourt and fifth and sixth sections. In the fourt part, we were given Hermite-Hadamard inequalities via fractional integrals for preinvex functions which we define. In fifth pat, we were given some Hermite-Hadamard inequalities for differentiable preinvex functions. In sixth and last part, we were given Hermite-Hadamard inequalities for geometric-arithmetically φ-s-convexs functions which we define.