Arkeolojik buluntular eşliğinde Şaban ritüellerinde kullanılan nesneler
Objects used in Shamanic rituals accompanied by archaeological findings
- Tez No: 963993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Şamanizm'in tarihi, temel ilkeleri, ritüelleri ve şaman objelerinin kültürel ve coğrafi yansımalarını ele almaktadır. Şamanizm, tarihsel süreç içerisinde farklı coğrafyalarda ve kültürlerde farklı şekillerde gelişmiş ve uygulanmış bir inanç sistemidir. Çalışmada, Şamanizm'in tarihçesi, temel inançlar, ritüellerin önemi, ritüel objeler, şaman kıyafetleri ve semboller gibi başlıklar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, şaman objelerinin sergilendiği bazı müzeler üzerinden bu objelerin tarihsel bağlamı ve işlevleri tartışılmıştır. Özellikle şaman giysileri, müzik aletleri, tılsımlar, totemler, amuletler ve kutsal objeler gibi şaman kültürüne ait materyallerin kültürel ve ruhsal işlevleri analiz edilmiştir. Çalışma, Şamanizm ve onun objeleri üzerine yapılan önceki çalışmaları inceleyerek, bu alandaki bilgi boşluklarını doldurmayı amaçlamaktadır. Çeşitli müzelerde sergilenen objelerin özellikleri ve işlevleri de tartışılarak, şaman objelerinin günümüz toplumları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the history of Shamanism, its core principles, rituals, and the cultural and geographical reflections of shamanic objects. Shamanism is a belief system that has developed and been practiced in various forms across different cultures and regions throughout history. The study provides a detailed analysis of the history of Shamanism, fundamental beliefs, the significance of rituals, ritual objects, shamanic costumes, and symbols. Furthermore, the historical context and functions of these objects are discussed through the lens of various museums where shamanic artifacts are exhibited. In particular, the cultural and spiritual functions of materials associated with shamanic culture—such as shamanic garments, musical instruments, talismans, totems, amulets, and sacred objects—are analyzed. By reviewing previous research on Shamanism and its objects, this study aims to fill existing gaps in the literature. The features and functions of artifacts displayed in different museums are also explored, and the influence of shamanic objects on contemporary societies is evaluated.