Moda tasarımı bölümü öğrencilerinin kalıp hazırlama teknikleri dersinin uzaktan eğitimle verilmesine yönelik görüşleri
Perspectives of fashion design students on the distance education of the pattern making techniques course
- Tez No: 964010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uzaktan eğitim, günümüzün hızla değişen eğitim koşullarına uyum sağlamak ve öğrenme süreçlerini daha erişilebilir kılmak amacıyla önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Moda tasarımı gibi uygulamalı ve pratik bilgi gerektiren derslerde ise uzaktan eğitim uygulamaları, geleneksel yüz yüze eğitimle kıyaslandığında daha fazla dikkat ve planlama gerektiren bir alan haline gelmektedir. Bu tez, Moda Tasarımı Bölümü öğrencilerinin“Kalıp Hazırlama Teknikleri”dersinin uzaktan eğitim yoluyla verilmesine yönelik görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplamak amacıyla 35 soru ve dört bölümden oluşan anket hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini 4 yıllık Moda Tasarımı Bölümü bulunan devlet üniversitelerinde öğrenim gören moda tasarımı öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise olasılığı bilinmeyen örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme ile belirlenen, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Moda Tasarımı / Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 2. sınıf bahar dönemi dersleri arasında yer alan kalıp hazırlama / temel kalıp bilgisi/giysi kalıbı tasarımı dersini 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depreminden sonra uzaktan eğitimle alan anketi cevaplamaya gönüllü 84 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda öğrencilerin, uzaktan eğitimde kullanılan öğretim yöntem ve materyallerin yetersiz kaldığını, uzaktan eğitimin sosyal izolasyona ve motivasyon eksikliğine neden olduğunu, kalıp hazırlama dersini uzaktan almaktan memnun olmadıklarını, yüz yüze eğitimdeki kalıp dersinin daha etkili olduğunu, ancak bu olumsuzlukların yanında, zaman ve mekan sınırlamasının olmamasının eğitimin sürekliliğini sağladığını ve dersi dijital ortamda tekrar izleme imkanının olması bakımından avantaj olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, uzaktan eğitim yöntemlerinin programların niteliğine uygun biçimde geliştirilmesi, özellikle uygulamalı eğitim gerektiren bölümler için ders içeriklerinin görsel ve video materyallerle zenginleştirilmesi, öğretim elemanlarına yönelik sürekli hizmet içi eğitimler düzenlenerek dijital platforma hakimiyet yeterlilikleri, pedagojik yeterlilikleri ve çevrim içi öğretime uygun materyal hazırlama becerileri geliştirilmesi konularında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Distance education has become an important tool for adapting to today's rapidly changing educational conditions and making learning processes more accessible. In practice- and hands-on-based courses such as those in fashion design, distance education practices require more attention and planning compared to traditional face-to-face education. This thesis aims to determine the views of Fashion Design Department students regarding the delivery of the“Pattern Making Techniques”course through distance education. This research is a descriptive study. A survey model was used in the research. In order to collect data, a questionnaire consisting of 35 questions and four sections was prepared. The population of the study consists of fashion design students studying in four-year Fashion Design Departments at state universities. The sample consists of 84 volunteer students who were selected by purposive sampling, one of the non-probability sampling methods, and who took the pattern making / basic pattern knowledge / garment pattern design course offered in the spring semester of the second year at Ankara Hacı Bayram Veli University, Selçuk University, Dokuz Eylül University, and Ege University through distance education after the Kahramanmaraş earthquake that occurred on February 6, 2023. As a result of the research, it was determined that students thought the teaching methods and materials used in distance education were insufficient, that distance education caused social isolation and lack of motivation, that they were not satisfied with taking the pattern making course remotely, and that the face-to-face pattern course was more effective. However, besides these negativities, it was also found that the absence of time and space limitations ensured the continuity of education, and the opportunity to rewatch the course in digital environments was considered an advantage. In line with these results, suggestions were made for the development of distance education methods suitable to the nature of the programs, enrichment of course content with visual and video materials especially for departments requiring applied education, and the organization of continuous in-service training for instructors to improve their digital platform competence, pedagogical competence, and ability to prepare materials suitable for online teaching.