Sigorta tahkim yargılamasına ilişkin usûl hukuku sorunları
Procedural law issues related to insurance arbitration proceedings
  1. Tez No: 964052
  2. Yazar: MİRAY GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAMİD OĞUZHAN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tahkim, devlet mahkemelerindeki yargılamalara kıyasla zamandan tasarruf etme, maliyetin düşük olması gibi özelikleri ile mahkemelere alternatif bir kurum olarak ortaya çıkmıştır. Bu olumlu özellikleri ile tahkimin uygulama alanı genişlemiş ve sigorta alanında da uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda ülkemizde sigorta tahkimine ilişkin ilk düzenleme 03.06.2007 tarihinde 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu'nun“Sigortacılıkta Tahkim”başlıklı 30. maddesi ile yapılmıştır. Ancak sigorta tahkim yargılamasının Kanun'da bir madde altında yirmi dört fıkra ile şekillendirilmeye çalışılması usûl kurallarının uygulanması bakımından yetersiz kalmakta ve birçok sorunun doğmasına sebep olmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümünde tahkim ve sigorta tahkimi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde sigorta tahkiminde yargılama usûlü açıklanmış, üçüncü bölümde ise sigorta tahkiminde özel bazı medeni usûl hukuku sorunları ele alınarak çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arbitration has emerged as an alternative to courts due to its time-saving and cost-effective features compared to proceedings in state courts. With these positive features, the scope of application of arbitration has expanded and has started to be applied in the field of insurance. In this context, the first regulation on insurance arbitration in our country was made on 03.06.2007 with Article 30 titled“Arbitration in Insurance”of the Code of Insurance No. 5684. However, the attempt to shape the insurance arbitration proceedings with 24 paragraphs under one article in the Code is insufficient in terms of the application of procedural rules and causes many problems. In this context, the first part of our study focuses on arbitration and insurance arbitration, the second part explains the procedure in insurance arbitration, and the third part discusses some special civil procedural law problems in insurance arbitration and tries to propose solutions.