Deneysel olarak otolog yağ grefti uygulamalarında, vitamin D3 (kolekalsiferol) ve Myrtus communis'in yağ grefti sağ kalımı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vitamin D3 (cholecalciferol) and Myrtus communis on fat graft survival in experimental autologous fat graft applications
  1. Tez No: 964058
  2. Yazar: GÜLCE EDA BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAGAN MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışma, estetik ve rekonstrüktif cerrahide sık kullanılan otolog yağ grefti uygulamalarının başarısını artırmak amacıyla, Vitamin D3 (kolekalsiferol) ve Myrtus communis (mersin) bitkisinin greft sağkalımı üzerindeki etkilerini araştırmayı hedeflemiştir. Vitamin D3'ün immün modülatör ve anti-inflamatuar etkileri ile Myrtus communis'in antioksidan özelliklerinin sinerjik etkilerinin yağ grefti üzerine olan katkıları değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2–3 aylık 42 erkek Wistar Albino sıçan kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sıçanlar yedi eşit gruba ayrılmıştır: Kontrol grubu (1.Grup), Yağ grefti + Lokal D3 vitamini uygulanan grup (2.Grup), Yağ grefti + Lokal D3 vitamini + oral Myrtus communis uygulanan grup (3.Grup), Yağ grefti + Sistemik D3 vitamini uygulanan grup, (4.Grup), Yağ grefti + sistemik D3 vitamini + oral Myrtus communis uygulanan grup (5.Grup), Yağ grefti uygulanan kontrol grubu (6.Grup), Yağ grefti + oral Myrtus communis uygulanan grup (7.Grup). Sekiz haftalık takip süresi sonunda biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Biyokimyasal analizlerde, 3. ve 5. grupta inflamasyon belirteçleri olan TNF-α ve IL-1 düzeylerinde kontrol (1. grup) ve yağ grefti (6. grup) ile karşılaştırıldığında anlamlı azalma saptanmıştır. Aynı grupta antioksidan enzim olan SOD aktivitesinde artış (646.20 ± 44.89 U/mg) ve MDA seviyelerinde düşüş (0.73 ± 0.10 nmol/mg) gözlenmiştir. Histopatolojik incelemelerde kombinasyon tedavisi uygulanan gruplarda adipositlerin düzenli dağıldığı, fibrozisin azaldığı ve doku organizasyonunun daha iyi olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This experimental study aimed to investigate the effects of Vitamin D3 (cholecalciferol) and Myrtus communis (myrtle) on fat graft survival, with the goal of improving the success of autologous fat graft applications commonly used in aesthetic and reconstructive surgery. The synergistic effects of the immunomodulatory and anti-inflammatory properties of Vitamin D3 and the antioxidant characteristics of Myrtus communis on fat graft outcomes were evaluated. Materials and Methods: The study was conducted using 42 male Wistar Albino rats aged 2–3 months. The animals were randomly divided into seven equal groups: 1.Group: Control group without surgical intervention, 2.Group: Fat graft + local Vitamin D3 application, 3.Group: Fat graft + local Vitamin D3 + oral Myrtus communis, 4.Group: Fat graft + systemic Vitamin D3, 5.Group: Fat graft + systemic Vitamin D3 + oral Myrtus communis, 6.Group: Fat graft-only control group, 7.Group: Fat graft + oral Myrtus communis application. At the end of the eight-week follow-up period, biochemical, histopathological, and immunohistochemical analyses were performed to assess graft outcomes. Results: Biochemical analysis revealed a significant reduction in inflammatory markers TNF-α and IL-1 levels in 3.Group and 5.Group compared to the control (1.Group) and fat graft-only (6.Group) groups. In the same group, there was an increase in the antioxidant enzyme SOD activity (646.20 ± 44.89 U/mg) and a decrease in MDA levels (0.73 ± 0.10 nmol/mg). Histopathological evaluations showed more organized adipocyte distribution, reduced fibrosis, and improved tissue architecture in the groups receiving combination therapy.