FIDIC Kırmızı Kitap (1999)kuralları çerçevesinde müşavir mühendislik sözleşmesi
Consulting engineering contract within the framework of FIDIC Red Book (1999)
  1. Tez No: 964059
  2. Yazar: CANER KANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Küresel bir meslek örgütü olan FIDIC tarafından yayımlanan standart sözleşmeler, özellikle uluslararası alandaki inşaat işlerinin yürütülmesinde yaygın şekilde başvurulan metinler arasında yer alır. FIDIC sözleşmeleri arasında da en çok tercih edilen Kırmızı Kitap ile Sarı Kitap'ta bazı yetki ve görevlerle donatılan mühendis figürü dikkat çekmektedir. Bu çalışma ile gerek uluslararası gerekse ulusal inşaat sektöründe yaygın şekilde kullanılan FIDIC Kırmızı Kitap 1999 çerçevesinde müşavir mühendislik sözleşmesi hukuki açıdan ele alınmıştır. Özellikle müşavir mühendisin konumu, üstlendiği görev ve sahip olduğu yetkiler, iş sahibi ile olan sözleşme ilişkisi Türk, Alman ve İsviçre hukuku bağlamında karşılaştırmalı şekilde irdelenmiştir. Mühendisin bir yandan inşaat sözleşmesinin yürütülmesinde ve teknik denetiminde uzman sıfatıyla rol üstlenmesi, diğer yandan ise yapım süresinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda bağımsız şekilde adil karar vermekle yükümlü bir hakem olarak hareket etmesi, FIDIC tarafından öngörülen bu sözleşmenin özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Müşavir mühendislik sözleşmesinin hukuki niteliği tespiti edilirken, mühendisin genellikle üstlendiği görev ve yetkiler, benzer sözleşmelerin unsurları ve edimleri ile mukayese edilmiştir. İncelemede, müşavir mühendisin görev alanı, sözleşme kapsamındaki teknik ve yönetsel sorumlulukları ile taraflar arasında üstlendiği dengeleyici rol, sözleşmenin mahiyetini belirlemede temel alınmıştır. Müşavir mühendislik sözleşmesinin; hem eser hem vekâlet sözleşmesinden izler taşıdığı, taraf iradelerinin tezahür şekline göre isimli sözleşme şeklinde kurulabileceği gibi farklı sözleşmelerin unsurlarını içeren karma isimsiz sözleşme niteliğinde de olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The standard contracts published by FIDIC, a global professional organization, are among the texts that are widely used, especially in the execution of construction works in the international arena. Among the FIDIC contracts, the most preferred Red Book and Yellow Book, the engineer figure equipped with certain authorities and duties draws attention. This study examines the consulting engineering contract from a legal perspective within the framework of the FIDIC Red Book 1999, which is widely used in both the international and national construction sectors. In particular, the position of the consulting engineer, the duties and powers he assumes, and the contractual relationship with the client have been examined comparatively in the context of Turkish, German and Swiss law. The engineer's role as an expert in the execution and technical supervision of the construction contract on the one hand, and as an arbitrator who is obliged to make an independent fair decision in disputes arising during the construction period on the other hand, reveals the uniqueness of this contract envisaged by FIDIC. While determining the legal nature of the consulting engineering contract, the duties and powers generally undertaken by the engineer are compared with the elements and obligations of similar contracts. In the analysis, the field of duty of the consulting engineer, his technical and managerial responsibilities under the contract, and the balancing role he assumed between the parties were taken as the basis for determining the nature of the contract. It has been determined that the consulting engineering contract bears traces of both the work and agency contracts, and that it can be established as a named contract depending on the manifestation of the parties' wills, or it can be a mixed innominate contract containing elements of different contracts.