Mycobacterium kansasii izolatlarında ilaç direnç profili ve ilgili gen mutasyonları
Drug resistance profile and related gene mutations in mycobacterium kansasii isolates
- Tez No: 964060
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Daha sMehmetzade, H.F., Mycobacterium kansasii izolatlarında ilaç direnç profili ve ilgili gen mutasyonları. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Programı Doktora Tezi, Ankara, 2025. Tüberküloz Dışı Mikobakteriler (TDM), çoğunlukla çevrede bulunan bakterilerdir ve üreme hızlarına göre iki gruba ayrılırlar: Yavaş üreyen TDM ve hızlı üreyen TDM. M. kansasii yavaş üreyen bir mikobakteridir ve tüberküloza benzer akciğer hastalığı ve lenfadenit, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları gibi akciğer dışı hastalıklara neden olur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de izole edilmiş olan 40 M. kansasii izolatının minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) değerlerinin belirlenmesi ve dirençli M. kansasii izolatlarında ilaç direncinden sorumlu gyrA, gyrB, rpoB, rbpA ve rrl genlerinde mutasyon varlığının araştırılmasıdır. Bu çalışma beş aşamadan oluşmaktadır: Konvansiyonel ilaç duyarlılık testleri, DNA ekstraksiyonu, gyrA, gyrB, rpoB, rbpA ve rrl genlerinin amplifikasyonu, Sanger DNA dizilemesi ve Nanopore dizileme. Çalışma sonucunda tüm izolatların amikasin (AMK), klaritromisin (CLA), linezolid (LZD), moksifloksasin (MXF) ve rifabutine (RFB) duyarlı olduğu; izolatların %90'ının siprofloksasin (SIP) ve rifampin (RIF), %47,5'inin doksisilin ve %70'inin trimetoprim/sülfametoksazole (TMP-SMZ) dirençli olduğu gösterilmiştir. Sensititre SLOMYCO panelinde minosiklin bulunmadığı için minosiklinin duyarlılık testi yapılamamıştır. Sanger dizileme sonucunda gyrA, gyrB ve rrl genlerinde herhangi bir mutasyon tespit edilmemiştir. Rifampin Direnç Belirleyici Bölgesi'nde (Rifampin Resistance-Determining Region; RRDR) en sık görülen mutasyonların 447 ve 457 kodonlarında olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmada ilk kez rpoB geninde RRDR dışındaki 226, 617, 1191 ve 2555. nükleotitlerde mutasyonlar tespit edilmiştir. Ayrıca, rbpA gen bölgesinde herhangi bir mutasyon saptanmamıştır. Bu çalışma sonucunda rifampin dirençli izolatlarda ropB geninde hem RRDR bölgrsinde hem de RRDR dışında yeni mutasyonlar tespit edilmiştir.onra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonMehmetzade, H.F., Drug Resistance Profiles and Associated Gene Mutations in Mycobacterium kansasii Isolates. Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, PhD Thesis in Microbiology, Ankara, 2025. Nontuberculous mycobacteria (NTM) are predominantly environmental bacteria that are categorized into two groups based on their growth rates: slow-growing and rapid-growing NTM. M. kansasii is a slow-growing mycobacterium responsible for tuberculosis-like pulmonary diseases as well as extrapulmonary conditions such as lymphadenitis, skin, and soft tissue infections. This study aimed to determine the minimum inhibitory concentration (MIC) values of 40 M. kansasii isolates that were isolated in Turkey and to investigate mutations in the gyrA, gyrB, rpoB, rbpA, and rrl genes that are associated with drug resistance in resistant isolates. The study was conducted in five stages: conventional drug susceptibility testing, DNA extraction, amplification of gyrA, gyrB, rpoB, rbpA, and rrl genes, Sanger DNA sequencing, and next-generation sequencing. As a result of the study, all isolates were found to be susceptible to amikacin (AMK), clarithromycin (CLA), linezolid (LZD), moxifloxacin (MXF), and rifabutin (RFB); while 90% of the isolates were resistant to ciprofloxacin (CIP) and rifampin (RIF), 47.5% were resistant to doxycycline, and 70% were resistant to trimethoprim/sulfamethoxazole (TMP-SMZ). Susceptibility testing for minocycline could not be performed because minocycline is not included in the Sensititre SLOMYCO panel. Sanger sequencing revealed no mutations in the gyrA, gyrB, or rrl genes. The most frequent mutations in the Rifampin Resistance-Determining Region (RRDR) of the rpoB gene were identified at codons 447 and 457. Notably, for the first time, this study identified mutations outside the RRDR region of the rpoB gene at nucleotides 226, 617, 1191, and 2555. No mutations were detected in the rbpA gene region. This study identified novel mutations in the ropB gene, both inside and beyond the RRDR, in rifampin-resistant isolates.ra doldurulacaktır.