Ateş yanıklığına farklı tolerans düzeyine sahip armut genotiplerinde meyvelerin soğuk depolama ve raf ömrü sürecinde fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Examination of physicochemical characteristics of fruits in pear genotypes with different tolerance levels to fire blight during cold storage and shelf life period
  1. Tez No: 964062
  2. Yazar: EMRE AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TUNA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow vd.'in neden olduğu ateş yanıklığı, dünyada armut yetiştiriciliğini olumsuz düzeyde etkileyen en önemli hastalıktır. Günümüzde kullanılan çok sayıdaki savaş yöntemleri içinde en etkili yöntem dayanıklı armut çeşitlerinin kullanılmasıdır. Son yıllarda ateş yanıklığına dayanıklı olarak geliştirilen çeşitlerin pazar değeri verim, tüketici talebine uygun meyve kalitesi, depolama ve pazarlama süresine bağlıdır. Bu çalışmada ateş yanıklığına dayanıklı olarak tescillenen 'Ateş Kırmızısı', 'Selçuk Bey', 'Sonbahar İncisi' genotiplerinin yanı sıra Türkiye'de yaygın yetiştirilen bir çeşit olan 'Santa Maria' meyvelerinde soğuk depolama ve raf ömrü potansiyellerini belirlemek amacıyla derim öncesi ve sonrası bazı fizikokimyasal değişimler incelenmiştir. Optimum derim zamanında derilen ve 0±1 °C sıcaklık ve %85-90 oransal nem düzeylerinde depolanan meyvelerde belirli aralıklarla meyve kabuk ve et rengi, meyve eti sertliği, suda çözünür kuru madde ve titre edilebilir asitlik kapsamı gibi bazı kalite parametreleri ile etilen üretimi ve solunum şiddeti gibi bazı fizyolojik özellikler iki yıl tekrarlamalı olarak izlenmiştir. Çalışma sonunda depolama ve raf ömrü süreçlerinde ağırlık kaybı, solunum şiddeti, etilen üretimi, meyve eti kararma indeksi artmış, meyve eti sertliği, suda çözünür kuru madde ve titre edilebilir asitlik değerleri azalmıştır. Meyve kabuğunun güneş gören ve görmeyen tarafı ile meyve etinde ölçülen renk değerleri, antioksidan kapasite, antosiyanin miktarı, toplam fenolik bileşik kapsamı değerleri her iki yılda da genel olarak dalgalı performans sergilemiştir. Çalışmanın 1. yılında 'Ateş Kırmızısı' 60 gün ve 'Sonbahar İncisi' 78 gün, 'Selçuk Bey' 120 gün kontrol çeşidi 'Santa Maria' ise 101 gün, 2. yılında ise 'Ateş Kırmızısı', 'Sonbahar İncisi', 'Santa Maria' 150 gün, 'Selçuk Bey' 180 gün başarı ile depolanabilmiştir. Özetle 'Ateş Kırmızısı' çeşidinin yazlık armut çeşidi, 'Selçuk Bey' ve 'Sonbahar İncisi' çeşitlerinin kışlık çeşit olarak değerlendirilebileceği ve bu kışlık çeşitlerin en az 5 ay 0±1 °C, %85-90 oransal nem koşullarında en az 5 ay depolanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire blight caused by Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. is the most important disease that adversely affects pear cultivation in the world. Among the many warfare methods used today, the most effective precaution is the use of resistant pear cultivars. The market value of cultivars, resistant to fire blight, developed in recent years to be depends on yield, fruit quality in accordance with consumer demand, storage and marketing period. In this study, some physicochemical changes before and after harvest were examined in the genotypes of 'Ateş Kırmızısı', 'Selçuk Bey', 'Sonbahar İncisi' which are registered as resistant to fire blight, besides 'Santa Maria', widely grown cultivar in Türkiye, in order to determine the cold storage and shelf life performance. Some quality parameters such as fruit skin and flesh color, firmness, soluble solids content as well as some physiological traits such as respiration rate, ethylene production were followed in fruit harvested at optimum maturity stage and stored at 0±1 °C temperature and 85-90% relative humidity conditions at certain time intervals during two consecutive years. At the end of the study, weight loss, ethylene production, flesh browning index, firmness, soluble solids content and titratable acidity decreased in all cultivars during cold storage and shelf life periods. Skin color values on blushed and unblushed sides, flesh color values, antioxidant capacity, anthocyanin amounts, total phenolic content generally tended to fluctuate in both years. The fruit of 'Ateş Kırmızısı', 'Sonbahar İncisi', 'Selçuk Bey' and 'Santa Maria' could be stored up to 60 days, 78 days, 120 days and 101 days, respectively, in the 1st year of the study, while it has been observed that the fruit of 'Ateş Kırmızısı', 'Sonbahar İncisi' and 'Santa Maria' were stored up to 150 days, and 'Selçuk Bey' was stored up to 180 days successfully. Overall, it has been concluded that the 'Ateş Kırmızısı' cultivar can be considered as summer pear cultivar, 'Selçuk Bey' and 'Sonbahar İncisi' as winter cultivar, and the fruit of these winter cultivars could be stored for at least 5 months at 0±1 °C, 85-90% relative humidity conditions.