Mimar sinan medreselerinin mekansal bütünlüğünün nöro-mimari açıdan incelenmesi
Examition of the spatial integrity of mimar sinan madrasah from a neuro-architectural perspective
  1. Tez No: 964074
  2. Yazar: ŞEVAL CANPOLAT KINA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mekan tasarımı günümüzde, genellikle fiziksel ihtiyaçlara odaklanmakta; kullanıcıların psikolojik, nörolojik ve sosyolojik gereksinimleri göz ardı edilmektedir. Bu durum, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa mimari tasarım, insanlarda yalnızca bedensel özelliklerini değil aynı zamanda nöromimari disiplini içerisinde kullanıcıların duyusal deneyimlerini de dikkate almaya çalışmalıdır. Bu doğrultuda, mekanlar kullanıcılar üzerinde olumlu etkiler bırakabilir. Dolayısıyla mimari tasarım sürecinde estetik kaygıların yanı sıra, kullanıcıların fiziksel ve ruhsal beklentilerini karşılayacak çözümler üretmek hedeflenmelidir. Bu tez çalışmasında, nörolojinin mimari tasarım üzerindeki olumlu etkileri ele alınacak ve bu bağlamda Mimar Sinan'ın medreseleri incelenecektir. Araştırmada, dönemin mimari anlayışı irdelenecek, Mimar Sinan'ın kullandığı tasarım unsurları analiz edilecek ve bu unsurların insan zihni üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Böylece, gelecekteki mimari tasarımlara katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın temel hedefi, Mimar Sinan medreselerinin insan psikolojisi, davranışları ve konsantrasyonu üzerindeki etkilerini nöromimari perspektifiyle ortaya koymaktır. Böylece, eğitim mekanlarının daha verimli ve insan merkezli tasarlanmasına olanak sunulabilecektir. Araştırmada, belirli medreseler mimari açıdan incelenecek ve nöromimari ilkelerinin bu yapılardaki uygulanış biçimleri irdelenecektir. Araştırmada, nöromimari perspektifiyle Mimar Sinan medreselerinin mekansal tasarımları analiz edilecek ve bu yapıların insan zihni üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Çalışma kapsamında, literatür taraması, yapıların fiziksel incelenmesi, gözlemler ve veri analizleri gibi çoklu yöntemler kullanılarak veri analizi sunacaktır. Bu araştırma sonucunda, mekan tasarımlarının kullanıcı üzerindeki çeşitli nörolojik etkileri incelenerek nöromimarinin tasarım sürecindeki rolü belirlenmeye çalışılacaktır. Mimar Sinan'ın medreseleri üzerinden yapılacak analizler, günümüz mimarisinde insan merkezli tasarım yaklaşımlarına yön verecek bir rehber sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Contemporary spatial design primarily focuses on physical needs, often neglecting the psychological, neurological, and sociological requirements of users. This oversight negatively impacts individuals'quality of life. However, architectural design should not only address bodily attributes but also consider sensory experiences within the discipline of neuroarchitecture. In this context, spaces can leave positive effects on users. Therefore, the architectural design process should aim to produce solutions that meet both the aesthetic concerns and the physical and mental expectations of users. This thesis will explore the positive effects of neurology on architectural design and, in this framework, examine Mimar Sinan's madrasas. The study will analyze the architectural approach of the era, evaluate the design elements utilized by Mimar Sinan, and assess their impact on the human mind. The goal is to contribute to future architectural designs. The primary objective of this study is to reveal the effects of Mimar Sinan's madrasas on human psychology, behavior, and concentration from a neuroarchitectural perspective. This way, it will facilitate the design of more efficient and human-centered educational spaces. The research will conduct a detailed architectural analysis of selected madrasas and examine how neuroarchitectural principles were implemented in these structures. The study will analyze the spatial designs of Mimar Sinan's madrasas from a neuroarchitectural perspective and evaluate their effects on the human mind. Through literature review, physical examinations of the buildings, observations, and data analyses, a comprehensive dataset will be presented. By examining the neurological impacts of spatial design on users, this research aims to determine the role of neuroarchitecture in the design process. The analysis of Mimar Sinan's madrasas will provide a guiding framework for incorporating human-centered design approaches into contemporary architecture.