Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin küresel iklim değişikliği ve çevre bilinci üzerine bir değerlendirme
An evaluation on global climate change and environmental awareness of Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of agriculture students
- Tez No: 964106
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Kaynaklar Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tarım artan nüfus ve artan gıda ihtiyacına bağlı olarak en stratejik sektörler arasında yerini almıştır. Tarım bir taraftan halkın beslenme ihtiyacını karşılayan, milli gelire ve istihdama katkı sağlayan, dış ticaret ve ödemeler dengesine olumlu katkı sağlayan stratejik bir sektör iken, diğer taraftan başta su olmak üzere doğal kaynakları hızla tüketen, yanlış üretim ve mücadele yöntemleri ile çevreyi kirleten bir sektördür. Bununla birlikte değişen iklim şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan doğal afetler tarımda üretimi ve verimi düşürmektedir. Dolayısıyla tarım, iklim değişikliğinde hem etgen hem edilgen rol oynamaktadır. Dünyada ve Türkiye'de iklim değişikliğini etkileyen faktörleri azaltmak ve uyum kabiliyeti sağlamak için uluslararası yaptırımlar, ulusal strateji ve eylem planları gündeme gelmiştir. Bu çalışmada azaltım ve uyum stratejileri çerçevesinde iklim değişikliği ve çevre bilincinin üniversite öğrencilerinin bakış açısıyla değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde kayıtlı dördüncü sınıf öğrencilerinin küresel iklim değişikliği ve çevre bilinç düzeyleri, çevresel etik farkındalıkları ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın ana materyalini dördüncü sınıftaki 171 öğrenci ile yapılan anketler oluşturmuştur. Elde edilen bulgular sayısal ve oransal analizler, ki kare analizleri ve likert analizleri ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin aldıkları eğitimle ilişkili olarak su kıtlığı, kuraklık, yanlış toprak işleme ve yanlış mücadele yöntemlerine dikkat çektiği tespit edilmiştir. Dolayısıyla anket yapılan öğrencilerin iklim değişikliği ve çevre sorunları farkındalığının yüksek olduğu bu konulara gerek bireysel olarak, gerekse devlet politikaları düzeyinde yapıcı öneriler getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The strategic importance of agriculture is attributable to two key factors: the growth in the global population and the consequent increase in demand for food. It is evident that the subject in question fulfils the nutritional requirements of the population, whilst concomitantly contributing to both national income and employment. Furthermore, it exerts a favourable influence on foreign trade and the balance of payments. Conversely, it has been observed to lead to the accelerated depletion of natural resources, particularly water, and to environmental pollution resulting from inadequate production practices and pest control methodologies. Furthermore, natural disasters resulting from changing climate conditions have been demonstrated to reduce agricultural production and yield. Consequently, agriculture exerts both an active and passive influence on climate change. On a global scale, and indeed within Turkey, a range of international sanctions and national strategies and action plans have been developed with a view to mitigating the factors contributing to climate change and enhancing adaptive capacity. The present study aims to evaluate climate change and environmental awareness from the perspective of university students within the framework of mitigation and adaptation strategies. The present study examined the level of awareness regarding global climate change and environmental consciousness, as well as awareness of environmental ethics and the relationships among these concepts, among fourth-year students enrolled in the Faculty of Agriculture at Çanakkale Onsekiz Mart University. The primary material of the study consisted of surveys conducted with 171 fourth-year students. The findings were evaluated using numerical and proportional analyses, chi-square tests, and Likert scale analyses. It was determined that, due to their education, students highlighted issues such as water scarcity, drought, improper soil management, and ineffective pest control methods. Consequently, it was found that the surveyed students had a high level of awareness about climate change and environmental problems and offered constructive suggestions on these issues both individually and at the level of government policy.