Perioperatif bilgi gereksinimleri ölçeğinin geliştirilmesi: Metodolojik çalışma
Development of the perioperative information needs scale: A methodological study
  1. Tez No: 964105
  2. Yazar: NURULLAH KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YILMAZ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı perioperatif bilgi gereksinimleri ölçeğini geliştirmek ve geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapmaktır. Bu metodolojik çalışmada, Perioperatif Bilgi Gereksinimleri Ölçeğin (PBGÖ) geliştirildi ve psikometrik özellikleri test edildi. PBGÖ için maddeler literatürdeki kanıtlara dayanarak oluşturuldu ve değerlendirme için on bir uzmana sunuldu. Uzman görüşü sonrası taslak ölçek 48 maddeden oluşturuldu. Bu çalışma, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesindeki cerrahi kliniklerinde yürütüldü ve araştırmanın evrenini, 01 Mart 2025 - 1 Mayıs 2025 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü olan cerrahi hastaları oluşturdu. PBGÖ, hastalara yüz yüze görüşme yöntemi ile 480 hastaya uygulandı. Verilerin normal dağılıma uygunluğunu anlamak amacıyla başlangıçta uç değerleri saptamak için z testi yapılmış, ±3.00 ve üzerinde z değeri olan 31 kişi veri tabanından çıkarılmıştır. Böylece 449 hastadan alınan veriler analiz edildi. Ölçeğin yapı geçerliği için faktör yapıları incelendi. Bu amaçla öncelikle örneklem yeterliği için KMO (Kaiser-Meyer Olkin) Örneklem Yeterliği analizi ve örneklem büyüklüğü içinde Barlett's Test of Sphericity değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop the Perioperative Information Needs Scale and to conduct validity and reliability analyses. In this methodological study, the Perioperative Information Needs Scale (PINS) was developed and its psychometric properties were tested. The items for PINS were generated based on evidence from the literature and were reviewed by eleven experts for evaluation. Following expert evaluation, a draft scale consisting of 48 items was created. The study was conducted in the surgical clinics of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, and the population consisted of surgical patients who voluntarily participated between March 1, 2025, and May 1, 2025. The PINS was administered to 480 patients via face-to-face interviews. To assess the normality of the data, z-scores were calculated to detect outliers, and 31 cases with z-scores above ±3.00 were excluded, resulting in a final sample of 449 patients. Factor structures were examined for construct validity.