Aile hekimlerine başvuran hastalarda uykusuzluk prevalansı ve depresyon ilişkisi
Relationship between the prevalence of insomnia and depression in patients consulting to family physicians
  1. Tez No: 964114
  2. Yazar: HASAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MISTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AİLE HEKİMLERİNE BAŞVURAN HASTALARDA UYKUSUZLUK PREVALANSI VE DEPRESYON İLİŞKİSİ ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, aile hekimlerine başvuran hastalar arasında uykusuzluk prevalansını belirlemek ve uykusuzluk ile depresyon belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Uykusuzluk ve depresyon, sıkça karşılaşılan ve birbirleriyle yakından ilişkili sağlık sorunlarıdır. Aile hekimleri, hastaların ilk başvurduğu sağlık profesyonelleri olarak, bu ilişkiyi doğru bir şekilde anlayıp tedavi etmekte önemli bir rol oynamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Kayseri'deki aile sağlığı merkezlerine başvuran 870 hastayı incelemektedir. Örneklem büyüklüğü %95 güven aralığında 267 olarak hesaplanmıştır. Veri toplamak için anket, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Beck Depresyon Envanteri kullanılacaktır. Katılımcılar, aile sağlığı merkezlerine başvuran ve gönüllü olan hastalar arasından rastgele seçilecektir. Etik onay Erciyes Üniversitesi ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınmıştır. İstatistiksel analizler SPSS ve Graphpad Prism ile yapılacak, p < 0,05 anlamlılık düzeyi kabul edilecektir. Bulgular: Bu çalışma, Kayseri'deki Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 870 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu kadın (%54,4) ve yaş ortalaması 41,58'dir.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN THE PREVALENCE OF INSOMNIA AND DEPRESSION IN PATIENTS CONSULTING TO FAMILY PHYSICIANS ABSTRACT Objective: The aim of this study was to determine the prevalence of insomnia among patients presenting to family physicians and to examine the relationship between insomnia and depression symptoms. Insomnia and depression are frequently encountered and closely related health problems. As the first health professionals that patients consult, family physicians play an important role in correctly understanding and treating this relationship . Materials and Methods: This cross-sectional study examines 870 patients who applied to family health centers in Kayseri. The sample size was calculated as 267 with a 95% confidence interval . A questionnaire, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Beck Depression Inventory will be used to collect data . Participants will be randomly selected from volunteer patients who applied to family health centers. Ethical approval was obtained from Erciyes University and Kayseri Provincial Health Directorate. Statistical analyses were performed using SPSS and Graphpad. It will be done with Prism , p < 0.05 will be accepted as the significance level. Results: This study was conducted on 870 participants who applied to Family Health Centers in Kayseri. The majority of the participants were female (54.4%) and the mean age was 41.58.