Erteleme davranışları ve çocukluk dönemi ebeveynlik tutumlarının erteleme davranışları üzerindeki etkisi
Procrastination behaviors and the effect of childhood parenting attitudes on procrastination behaviors
- Tez No: 964118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin erteleme davranışları ile çocukluk döneminde algıladıkları ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ertelemenin sadece bir zaman yönetimi sorunu olmanın ötesinde, gelişimsel kökenleri olabileceği varsayımından hareketle, Diana Baumrind'in modelinde yer alan demokratik, otoriter ve izin verici ebeveynlik stillerinin erteleme eğilimleri üzerindeki rolü araştırılmıştır. İlişkisel tarama modeline göre tasarlanan araştırmaya, çevrimiçi formlar aracılığıyla ulaşılan 143 yetişkin katılmıştır. Katılımcıların erteleme düzeylerini ölçmek için Genel Erteleme Eğilimi Ölçeği (GEE), ebeveynlik stili algılarını ölçmek için ise Anababalık Stilleri ve Boyutları Ölçeği (ASBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, erteleme davranışı ile ebeveynlik stilleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Demokratik ebeveynlik stili ile erteleme eğilimi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanırken (r = -.257, p = .002), otoriter (r = .309, p < .001) ve izin verici (r = .332, p < .001) ebeveynlik stillerinin her ikisinin de erteleme davranışıyla pozitif yönde anlamlı bir ilişki sergilediği görülmüştür. Bu sonuçlar, demokratik ebeveynliğin ertelemeye karşı koruyucu bir faktör olabileceğini, otoriter ve izin verici tutumların ise birer risk faktörü oluşturabileceğini göstermektedir. Çalışma, erteleme davranışının kökenlerini aile dinamikleri bağlamında ele alarak literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between individuals' procrastination behaviors and their perceived childhood parenting styles assuming that procrastination extends beyond a simple time management problem and may have developmental origins., The research investigates the role of authoritative, authoritarian, and permissive parenting styles, as defined in Diana Baumrind's model, on procrastination tendencies. The study using a correlational research model, with 143 adult participants reached through online forms. The Pure Procrastination Scale (PPS) and the Parenting Styles and Dimensions Questionnaire (PSDQ) was used. Spearman's correlation analysis was utilized for data analysis. The findings revealed significant relationships between procrastination and parenting styles. A significant negative correlation was found between the authoritative parenting style and procrastination tendencies (r = -.257, p = .002). Conversely, both authoritarian (r = .309, p < .001) and permissive (r = .332, p < .001) parenting styles showed a significant positive correlation with procrastination. These results suggest that authoritative parenting may serve as a protective factor against procrastination, whereas authoritarian and permissive attitudes may constitute risk factors. This study contributes to the literature by addressing the origins of procrastination within the context of family dynamics.