Örgütsel sinizm ve çalışanların erteleme davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the relationship between organizational cynicism and procrastination of employees
  1. Tez No: 502455
  2. Yazar: GÖKÇEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Örgütsel sinizm, son yıllarda işletme biliminde sıklıkla araştırılan konulardan birisi olup çalışan ile ilişkili birçok örgütsel kavramı etkileyen, çalışanın örgütüne karşı geliştirmiş olduğu olumsuz özel bir tutum şeklidir. Son yıllarda çalışanlarda artan uyarıcı sayısı ile birlikte zaman yetersizliğinden kaynaklanan sorunların da giderek arttığı görülmektedir. Bu açıdan yoğun olarak yaşanan sorunlardan birisi de çalışanların gösterdikleri erteleme davranışıdır. Yukarıda belirtilen açıklamalar ışığında ve yapılan teorik değerlendirmeler neticesinde araştırmanın amacı;“örgütsel sinizm ve çalışanların erteleme davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek veya saptamak ”olarak belirlenmiştir. Ayrıca“demografik değişkenlerin örgütsel sinizm ve çalışanların erteleme davranışında ne tür farklılıklara sebep olduğunu tespit etmek”de araştırmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Bu çerçevede, TRB1 Bölgesinde yer alan hastanelerde hemşire, ebe vb. olarak çalışan sağlık çalışanlarının örgütsel sinizm düzeyleri ve boyutları ile genel erteleme ve karar vermeyi erteleme davranışları arasında bir ilişki olup olmadığı ve çalışanların demografik özellikleri açısından örgütsel sinizm ile genel ve erteleme davranışı düzeylerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda, söz konusu hastanelerde çalışanlar ile araştırma yürütülmüş ve araştırmaya katılan 393 sağlık çalışanının geri bildirimleri doğrultusunda analiz yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, sağlık çalışanlarının örgütsel sinizm düzeyleri yüksek, genel erteleme ve karar vermeyi erteleme davranışı eğilimlerinin ise ortalamaya yakın seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarında örgütsel sinizm ile genel erteleme ve karar vermeyi erteleme davranışları arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca cinsiyet, yaş, mezuniyet durumu ve iş deneyimi süresi değişkenlerinde örgütsel sinizm ile genel ve erteleme düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu sonuçlara ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism is one of the concepts frequently searched in recent years in business area and related to the employees and an attitude which has been developed by employee against the organization. In recent years, the problems caused by lack of time are increasing with the employees. One of the intensive problems in this respect is procrastination that employees conduct. The purpose of the research regarding the above-mentioned explanations and the theoretical evaluations made is;“to determine the relationship between organizational cynicism and procrastination of employees”. Also, another purpose of the research is“to determine if there is a significant difference on the level of organizational cynicism and procrastination in scope of demographic variables”. In this context, it was investigated to determine level of organizational cynicism of nurses, midwives and etc. working at the hospitals in TRB1 Region and relationship between procrastination and organizational cynicism and its dimensions and whether there are significant differences in scope of demographic characteristics of employees in terms of organizational cynicism and procrastination. The research was applied to the employees at the hospitals and 393 health workers in the relevant positions participated in the research. As a result of the research, it has been determined that health workers had high level of organizational cynicism, and general procrastination and decisional procrastination were close to average level. Organizational cynicism of health workers were found to be positively and lowly related to general and decisional procrastination. Also, according to the gender, age, graduation status and duration of work experience variables, organizational cynicism, general and decisional procrastination were found to be significant. Various suggestions on these results were submitted.