Değişik yaş gruplarındaki kedilerde anti-müllerian hormon düzeyinin kanda belirlenmesi
Determination of anti-mullerian hormone levels in blood in cats of different age groups
- Tez No: 964120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SEVAL FATMA TOYDEMİR KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Anti-Müllerian hormon (AMH) dişi üremesinde folikülogeneziste düzenleyici rol oynayan önemli bir hormondur. Bu çalışmada değişik yaş gruplarındaki (prepubertal, yetişkin, yaşlı ve ileri yaşlı) dişi kedilerde AMH düzeylerinin belirlenmesi ve yaş ile arasındaki olası korelasyonu tespit etmek amaçlandı. Çalışma materyalini İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi'ne genel muayene veya ovariohisterektomi amacıyla getirilen kediler oluşturdu. Kediler beş gruba ayrıldı; Grup I: (2-5 ay, n=10), Grup II: (7 ay-7 yaş, n=10), Grup III: (8-12 yaş, n=8), ve Grup IV: (12-15 yaş, n=8), Grup V: (7 ay-7 yaş kısırlaştırılmış kediler, n=10). Çalışmaya dahil edilen tüm kedilerin vücut ağırlıkları tespit edildi. Çalışmada kedilerin rutin muayenesinde alınan kanlar kullanıldı, kanların serumu çıkartıldıktan sonra ticari bir ELISA kiti yardımıyla serum AMH düzeyleri belirlendi. GII, GIII ve GIV'teki kedilerden ovariohisterektomi operasyonu gerçekleşmeden önce vajinal smear örnekleri alınarak siklus dönemleri tespit edildi. Ovaryumlar ovariohisterektomi sonrasında morfolojik bütünlükleri korunarak çevreleyen dokulardan disseke edilip sağ ve sol olmak üzere hassas terazi kullanılarak tartıldı ve longitudinal uzunlukları ölçüldü. Grup I ortalama AMH düzeyi 6,14±1,522 ng/mL, Grup II ortalama AMH düzeyi 5,11±0,752 ng/mL, Grup III ortalama AMH düzeyi 2,36±0,465 ng/mL, Grup IV ortalama AMH düzeyi 0,73±0,173 ng/mL ve Grup V ortalama AMH düzeyi 0,09±0,0095 ng/mL olarak ölçüldü. AMH düzeylerinin yaş grupları arasında önemli düzeyde farklılık gösterdiği tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Anti-Müllerian hormone (AMH) is a hormone that plays an important regulatory role in folliculogenesis during female reproduction. The aim of this study was to determine the AMH level in female cats of different age groups (prepubertal, adult, mature and senior) and to determine the possible correlation with age. The study material consisted of cats brought to Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Veterinary Medicine for physical examination or ovariohysterectomy. The cats were categorised into five groups: Group I: (2-5 months, n=10), Group II: (7 months-7 years, n=10), Group III: (8-12 years, n=8) and Group IV: (12-15 years, n=8), Group V: (7 months-7 years-old spayed cats, n=10). The body weights of cats were determined in all groups. In the study, blood samples taken during routine examination of cats were used, and after the serum was extracted, serum AMH levels were determined using a commercial ELISA kit. Vaginal smears were taken from queens in G2, G3 and G4 prior to ovariohysterectomy and their cycle periods were determined. After ovariohysterectomy, the ovaries were dissected out of the surrounding tissue while preserving their morphological integrity and weighed on the right and left with a precision balance and their longitudinal lengths were measured. Group I had a mean AMH level of 6.14±1.52 ng/ml, group II had a mean AMH level of 5.11±0.75 ng/ml, group III had a mean AMH level of 2.36±0.46 ng/ml, group IV had a mean AMH level of 0.73±0.17 ng/ml and group V had a mean AMH level of 0.09±0.0095 ng/ml. It was found that the AMH levels differed significantly between the age groups (p0,05).