Erken yaşta evlilik yapmış kadınların evlilik deneyimleri
Marriage experiences of women who married at an early age
- Tez No: 964130
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Erken yaşta yapılan evlilik, birçok nedenler ile gerçekleşmektedir. Tezin temel amacı erken yaşta evlilik yapmış kadınların deneyimleri incelenerek bu konudaki toplumsal sorunun ve gereksinimlerin neler olduğu belirlenmek istenmiştir. Araştırma kapsamında 15 ile 18 yaş aralığında erken evlilik gerçekleştiren 15 kadın ile görüşme yapılmıştır. Araştırma verileri toplanırken nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme soruları kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için araştırma sorularıyla ilgili temalar oluşturulmuştur. Belirlenen temalar çerçevesinde tematik analiz yapılmıştır. Katılımcıların deneyimlerini birebir kendi anlatımlarına yer verilmiş olup erken evliliklere dair düşünceleri, duyguları ve deneyimleri açıkça belli edilmiştir. Erken yaşta evlilik yapmış kadınların nedenlerine baktığımızda kültürel ve geleneksel kalıplar, eğitim eksikliği, ekonomik yetersizlikler, aile içi baskılar, hukuki boşluklar ve psikolojik faktörler etkili olduğu öne çıkmıştır. Bu nedenlerle gerçekleşen evliliklerin çoğu istenmeyen evlilikler olup katılımcıların bazıları kendi istekleri sonucunda evlilik gerçekleştiği de tespit edilmiştir. Ama her iki yönüyle erken evlenen kadınların aile içi baskıdan kurtulma, ekonomik anlamda özgür olma, karar verme isteği, eğitime devam etmek istenmesi gibi ihtiyaçları olduğu açıkça ortaya konulmuştur. Katılımcılar, erken evliliğe karşı olumsuz tavır sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Early marriages happen due to various reasons. The main purpose of this thesis is to identify the social problems and needs related to this issue by examining the experiences of women who married at an early age. Within the scope of the research, interviews were conducted with 15 women who got married between the ages of 15 and 18. The data were collected using semi-structured, in-depth interview questions conducted through a qualitative research method. For the analysis of the collected data, themes related to the research questions were created. A thematic analysis was conducted within the framework of these identified themes. The participants' experiences were conveyed directly through their own narratives, clearly expressing their thoughts, feelings, and experiences regarding early marriage.When examining the reasons for early marriage among these women, cultural and traditional norms, lack of education, economic insufficiencies, family pressure, legal loopholes, and psychological factors stood out. These factors often led to unwanted marriages; however, it was also found that some participants entered marriage of their own will. In both cases, it was clearly revealed that women who married at an early age had certain needs such as escaping family pressure, achieving economic independence, the desire to make their own decisions, and the wish to continue their education. Participants generally expressed negative attitudes toward early marriage.