Concepts of morality, personal autonomy, and parental authority in multifaceted social issues: An examination of daughters' and mothers' reasoning in religious and secular İstanbul, Turkey
Çok boyutlu toplumsal meselelerde ahlak, kişisel özerklik ve ebeveyn otoritesi kavramları: İstanbul, Türkiye'de dindar ve seküler bağlamlarda kızların ve annelerin akıl yürütmelerinin incelenmesi
- Tez No: 964145
- Danışmanlar: PROF. DR. ELLIOT TURIEL, PROF. DR. SUSAN HOLLOWAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of California Berkeley
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin kentsel bölgelerinde aile içi karar verme durumlarında kişisel özerklik, annelik otoritesi ve ahlaki kavramlar konusunda dindar ve seküler kadınların akıl yürütmelerini incelemiştir. 68 kız ve 34 anne, genel konularda (ör. kıyafet, ev işleri, arkadaşlar, kariyer, sağlık hizmetleri) karar verme özerkliği hakkında bireysel olarak görüşülmüştür. Ayrıca katılımcılardan, varsayımsal bir anne–kız ikilisinde çatışma olarak ortaya çıkan konunun toplumsal açıdan tartışmalı versiyonlarını (ör. başörtüsü takma) değerlendirmeleri istenmiştir. Aile statüleri ve dinsel geçmişleri ne olursa olsun katılımcılar, genel konuları değerlendirirken daha fazla karar verme özerkliği tanımışlardır. Tartışmalı meselelerin varsayımsal çatışmalar olarak analizi, kızların ve annelerin toplumsal dünyaya ilişkin yargılarının her zaman topluluklarının normları ve aile statüleriyle bütünüyle tutarlı, yekpare yargılar olmadığını göstermiştir. Bazı çatışma öykülerinin değerlendirilmesinde dinsel geçmiş ve aile statüsü farklılıkları gözlenmiş, bazılarında ise gözlenmemiştir. Kadınlar, seçenekleri ahlaki, geleneksel, kişisel, ihtiyatî (prudential) ya da dinsel bir mesele olarak değerlendirip değerlendirmediklerine bağlı olarak çatışma durumları hakkında farklı biçimlerde akıl yürütmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
This study examined religious and secular women's reasoning about personal autonomy, maternal authority, and moral concepts in family decision making situations in urban Turkey. 68 daughters and 34 mothers were individually interviewed about decisionmaking autonomy in general issues (e.g., clothes, house chores, friends, career, healthcare). In addition, they were asked to evaluate socially controversial versions of the issue (e.g., wearing the headscarf) occurring as a conflict in a hypothetical daughtermother dyad. Participants regardless of their family status and religious background assigned more decision-making autonomy when evaluating general issues. Analysis of controversial issues as hypothetical conflicts indicated that daughters and mothers do not hold unitary social judgments about social world that were always consistent with the norms of their community and family status. Religious background and family status differences were observed in evaluations of some conflict stories but not in others. Women reasoned about conflict situations differently as a function of whether they evaluated the choices as moral, conventional, personal, prudential, or religious matter.