Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının 21. yüzyıl beceri yeterlilikleri ile iyi öğretmen olm algısı arasındaki ilişki:bir karma yöntem araştırması
The relationship between 21st-century skills competencies and perceptions of bei̇ng a good teacher among physical education and sports teacher candidates: A mixed methods study
- Tez No: 964146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CEYHUN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri yeterlilikleri ile iyi öğretmen olma algısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem desenine sahip olan araştırmada, nicel ve nitel veri toplama teknikleri bir arada kullanılmıştır. Nicel veriler,“İyi Öğretmen Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Becerileri Öz Yeterlilik Algısı Ölçeği”ile elde edilmiş, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul ilinde bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören 223 beden eğitimi ve spor öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının hem 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algılarının hem de iyi öğretmen olma algılarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından bazı alt boyutlarda anlamlı farklar gözlenmiş; özellikle cinsiyet, öğrenim görülen üniversite türü, sınıf düzeyi ve teknoloji kullanım amacı gibi değişkenlerin, katılımcıların algıları üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Nicel bulgulara göre, 21. yüzyıl becerileri yeterliliği ile iyi öğretmen algısı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Nitel bulgular ise öğretmen adaylarının, çağın gerekliliklerini karşılayabilen, teknolojik okuryazarlık, iletişim ve iş birliği gibi becerilere sahip bireyleri“iyi öğretmen”olarak tanımladıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca nitel veriler, nicel bulgularla tutarlı olarak, 21. yüzyıl becerilerinin iyi öğretmen olma algısını desteklediğini göstermektedir. Bu bağlamda araştırma, öğretmen yetiştirme programlarında 21. yüzyıl becerilerinin sistematik biçimde kazandırılmasının gerekliliğini vurgulamakta; öğretmen adaylarının çağdaş eğitim anlayışına uygun biçimde donatılmasının, mesleki yeterliliklerinin gelişimi açısından önemli bir unsur olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between physical education and sports teacher candidates' 21st century skills competencies and their perception of being a good teacher. In the study, which has a mixed method design, quantitative and qualitative data collection techniques were used together. Quantitative data were obtained with the“Good Teacher Scale”and“21st Century Skills Self-Efficacy Perception Scale”, while qualitative data were collected through a semi-structured interview form. The sample of the study consists of 223 physical education and sports teacher candidates studying in sports science faculties of state and foundation universities in Istanbul. As a result of the research, it was determined that both the teacher candidates' 21st century skills competency perceptions and their perceptions of being a good teacher were at a high level. Significant differences were observed in some sub-dimensions in terms of demographic variables; it was seen that variables such as gender, type of university, grade level and purpose of using technology in particular were effective on the perceptions of the participants. According to the quantitative findings, a positive and significant relationship was determined between 21st century skills competency and good teacher perception. Qualitative findings revealed that teacher candidates define individuals who can meet the requirements of the age and have skills such as technological literacy, communication and collaboration as“good teachers”. In addition, qualitative data, consistent with quantitative findings, show that 21st century skills support the perception of being a good teacher. In this context, the research emphasizes the necessity of systematically imparting 21st century skills in teacher training programs; it has revealed that equipping teacher candidates in accordance with the contemporary education approach is an important element in terms of the development of their professional competence.