Silivri bölgesinde yaşayan 40-69 yaş kadınların meme kanseri tarama programına katılımının önlem kabul sürecine göre incelenmesi
[determining breast cancer screening program participation according to the precaution adoption process of women 40-69 age living in the silivri region
  1. Tez No: 964144
  2. Yazar: ZUHAL KARATAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Meme kanseri, dünya genelinde kadın sağlığını tehdit eden, erken tanının yaşam süresi ve kalitesi üzerinde belirleyici olduğu önemli bir sağlık sorunudur. Bu bağlamda, tarama programlarına katılım, hastalığın erken evrede tespitiyle tedavi başarısını ve sağaltım sonuçlarını olumlu yönde etkilemektedir. Bu araştırma, İstanbul'un Silivri ilçesinde yaşayan 40–69 yaş arası kadınların meme kanseri tarama programlarına katılım durumlarını, Önlem Kabul Süreci Modeli ve Sağlık İnanç Modeli çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kesitsel desenle yürütülen çalışmada, 385 kadından yüz yüze görüşme yoluyla toplanan veriler, demografik özellikler, tarama davranışları ve sağlık inançları doğrultusunda analiz edilmiştir. Bulgular, kadınların yalnızca %15,1'inin düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yaptığı, %50,6'sının mamografi çektirdiği ve %18,4'ünün meme kanseri hakkında hiç bilgi almadığını ortaya koymuştur. Kadınların tarama davranışlarını faydalı bulmalarına rağmen, uygulamada çeşitli bireysel ve çevresel engellerle karşılaştıkları görülmüştür. Önlem Kabul Süreci Modeli'ne göre yalnızca %20'si davranışı istikrarlı şekilde uygulayan 7. basamakta yer almakta; Sağlık İnanç Modeli'nde ise“öz-yeterlik”ve“sağlık motivasyonu”alt boyutları, davranışa geçişte anlamlı belirleyiciler olarak öne çıkmaktadır. Kadınların bulundukları Önlem Kabul Süreci basamakları ile Champion ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. İleri evrelere ulaşan bireylerde algılanan fayda ve öz-yeterlik puanlarının yüksek, algılanan engel düzeylerinin ise daha düşük olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, davranışsal niyetin gelişiminde sağlık inançlarının güçlü bir rol oynadığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer remains a significant global public health issue, posing a serious threat to women's health and quality of life. Early diagnosis plays a critical role in improving survival rates and overall well-being. In this context, participation in screening programs facilitates early detection and has a direct impact on treatment success and health outcomes. This study aims to evaluate the participation of women aged 40–69 residing in the Silivri district of Istanbul in breast cancer screening programs within the framework of the Precaution Adoption Process Model (PAPM) and the Health Belief Model (HBM). Conducted as a cross-sectional study, data were collected through face-to-face interviews with 385 women and analyzed based on their demographic characteristics, screening behaviors, and health beliefs. Findings revealed that only 15.1% of participants regularly performed breast self-examinations, 50.6% had undergone mammography, and 18.4% had never received any information regarding breast cancer. Although most women perceived screening behaviors as beneficial, they faced various individual and environmental barriers in maintaining these behaviors. According to the PAPM, only 20% of participants were at the final stage (Stage 7), consistently engaging in preventive behavior. In the context of the HBM, the subdimensions of“self-efficacy”and“health motivation”emerged as significant predictors of behavioral engagement. In conclusion, the transformation of knowledge into behavior among women is hindered by both structural and psychosocial barriers. Individual health beliefs, self-efficacy perceptions, and levels of motivation play a critical role in shaping preventive health behaviors. The findings underscore the necessity of restructuring public health strategies and implementing multidimensional, person-centered interventions to enhance participation in breast cancer screening programs.