Sosyal hizmet meslek elemanlarının çocuğun cinsel istismarına yönelik tutum ve farkındalıklarının empati düzeyi ile ilişkisi
The relationship between the attitudes and awareness of professionals working in the field of social work towards child sexual abuse and their level of empathy
- Tez No: 964156
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal hizmet meslek elemanlarının çocuğa yönelik cinsel istismara ilişkin tutum ve farkındalık düzeyleri ile empati düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemini, farklı kurum ve meslek alanlarında görev yapan 217 sosyal hizmet uzmanı, 56 psikolog, 20 psikolojik danışman/rehber öğretmen, 43 sosyolog, 34 çoc uk gelişimci, 50 öğretmen ve 8 aile ve tüketici ekonomisti olmak üzere toplam 428 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma, nicel yöntemle tasarlanmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerine ilişkin veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Çocuk istismarı konusundaki farkındalık düzeylerini ölçmek amacıyla Altan (2015) tarafından geliştirilen“Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği”, cinsel istismara yönelik tutumlarını değerlendirmek üzere Choo vd. (2013) tarafından geliştirilen ve Akın vd. (2013) tarafından geçerlik-güvenilirlik çalışması yapılan“Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar Tutum Ölçeği”ve empati düzeylerini ölçmek amacıyla Malakcıoğlu (2022) tarafından geliştirilen“Empati Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Betimsel analizlerde frekans, minimum ve maksimum değerler, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Çıkarımsal analizlerde ise sosyodemografik değişkenlere göre grup ortalamalarının anlamlı şekilde farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla iki grup arasındaki karşılaştırmalarda“bağımsız örneklem t testi”, üç ve daha fazla grubu içeren karşılaştırmalarda ise“tek yönlü varyans analizi (ANOVA)'ya”başvurulmuştur. Araştırma bulgularına göre, empati düzeyi ile çocuğa yönelik cinsel istismara ilişkin tutum arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre, empati düzeyi arttıkça bireylerin tutumlarının daha olumlu hâle geldiği görülmektedir. Benzer şekilde, empati düzeyi ile farkındalık düzeyi arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yani, empati düzeyi yükseldikçe bireylerin farkındalık düzeylerinin de arttığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, bireylerin çocuğa yönelik cinsel istismar konusundaki tutumları ile farkındalık düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgu, cinsel istismara yönelik olumlu tutumlara sahip bireylerin farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bazı demografik değişkenler açısından da tutum, farkındalık ve empati düzeylerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Elde edilen bulgular, sosyal hizmet meslek elemanlarının yalnızca bilgi düzeylerinin değil, empati kapasitelerinin de çocuğa yönelik cinsel istismar konusundaki yaklaşımlarını etkilediğini göstermektedir. Bu doğrultuda, empati temelli eğitimlerin çocuk istismarına yönelik daha olumlu tutum ve yüksek farkındalık düzeylerinin geliştirilmesinde önemli bir katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the attitudes and awareness levels of social service professionals regarding child sexual abuse and their levels of empathy. The sample of the study consists of a total of 428 participants, including 217 social workers, 56 psychologists, 20 psychological counselors/guidance teachers, 43 sociologists, 34 child development specialists, 50 teachers, and 8 family and consumer economists working in various institutions and professional fields. The research was designed using a quantitative method. Data on the participants' sociodemographic characteristics were collected through the“Personal Information Form”prepared by the researcher. To measure the participants' level of awareness regarding child abuse, the“Child Abuse and Neglect Awareness Scale”developed by Altan (2015) was used. To assess their attitudes toward child sexual abuse, the“Attitudes Toward Child Sexual Abuse Scale”developed by Choo et al. (2013) and adapted to Turkish by Akın et al. (2013) with validity and reliability studies was employed. The“Empathy Assessment Scale”developed by Malakcıoğlu (2022) was used to evaluate the participants' empathy levels. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. In descriptive analyses, statistical indicators such as frequency, minimum and maximum values, percentage, arithmetic mean, and standard deviation were utilized. In inferential analyses, an independent samples t-test was conducted for comparisons between two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for comparisons involving three or more groups, to determine whether the differences between group means were statistically significant based on sociodemographic variables. According to the research findings, a statistically significant negative correlation was found between the level of empathy and attitudes toward child sexual abuse. Accordingly, as empathy levels increased, participants' attitudes became more positive. Similarly, a statistically significant positive correlation was identified between empathy and awareness levels, indicating that higher empathy levels were associated with greater awareness. Furthermore, a significant negative relationship was found between attitudes toward child sexual abuse and awareness levels. This finding suggests that individuals with more positive attitudes toward preventing child sexual abuse tend to have higher levels of awareness. Significant differences were also observed in attitude, awareness, and empathy levels based on certain demographic variables. The findings indicate that not only knowledge levels but also empathy capacities influence social service professionals' approaches to child sexual abuse. In this context, it is considered that empathy-based training may contribute significantly to the development of more positive attitudes and higher awareness levels regarding child abuse.