Türk kamu yönetiminde stratejik planlama olgusu ve etkili hizmet sunumuna katkıları
The concept of strategic planning in Turkish public administration and its contributions to effective service delivery
  1. Tez No: 964157
  2. Yazar: HİLAL KEKEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RACİ KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yeni kamu yönetimi anlayışı ile birlikte stratejik planlama, kamu kurumlarında hizmet kalitesini arttıran ve kaynak kullanımını rasyonelleştiren önemli bir yönetim aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma stratejik planlamanın kamu kurumlarında hizmet sunumuna yön verişini ve etkili hizmet üretimine sağladığı katkıları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın coğrafi kapsamı TR72 Bölgesi ile sınırlı tutulmuş, akademik açıdan ise Sivas İl Özel İdaresi'nin stratejik planları üzerine yapılan çalışmaların sınırlılığı temel bir kısıt olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda Sivas İl Özel İdaresi'nin 2015-2019 ve 2020-2024 dönemlerine ait stratejik planları GZFT (SWOT) analizi, stratejik amaç ve hedefler, paydaş katılımı, kurumsal kapasite, temel değerler ve ilkeler çerçevesinde ele alınmış ve bu unsurların kamu hizmetlerinin planlanması ve uygulanmasına katkıları belge incelemesi ve karşılaştırmalı analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bulgular 2020-2024 planının içerik ve kapsam bakımından daha bütüncül bir yapıya ulaştığını, paydaş katılımı ve teknolojik kapasite boyutlarının geliştiğini, ancak bazı performans göstergelerinde ölçüm eksikliklerinin devam ettiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak stratejik planların kurumsal kapasiteyi güçlendirdiği, şeffaflık ve katılımcılık ilkelerini desteklediği, hizmetlerin daha düzenli ve vatandaş odaklı sunulmasına katkı sağladığı belirlenmiştir. Bununla birlikte performans göstergelerindeki eksikliklerin giderilmesi ve denetim-iyileştirme süreçlerinin güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the new public administration approach, strategic planning has emerged as an important management tool that enhances service quality and rationalises resource utilisation in public institutions. This study aims to examine how strategic planning guides service delivery in public institutions and contributes to effective service production. The geographical scope of the research is limited to the TR72 Region, while academically, the limited number of studies on the strategic plans of the Sivas Provincial Special Administration has been identified as a fundamental constraint. In this regard, the strategic plans of the Sivas Provincial Special Administration for the 2015-2019 and 2020-2024 periods were examined in terms of SWOT analysis, strategic objectives and targets, stakeholder participation, institutional capacity, core values and principles, and the contributions of these elements to the planning and implementation of public services were evaluated using document review and comparative analysis methods. The findings revealed that the 2020-2024 plan has achieved a more comprehensive structure in terms of content and scope, and that stakeholder participation and technological capacity dimensions have improved, but measurement deficiencies persist in some performance indicators. Consequently, it has been determined that strategic plans strengthen institutional capacity, support the principles of transparency and participation, and contribute to the more regular and citizen-focused delivery of services. However, it has been concluded that deficiencies in performance indicators need to be addressed and that oversight and improvement processes need to be strengthened.