Fen alanı öğretmenlerinin sosyobilimsel konuların öğretimine ilişkin özyeterliklerinin incelenmesi
An investigation of science teachers' self-efficacy beliefs regarding the teaching of socioscientific issues
- Tez No: 964155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen alanı (fen bilgisi, fizik, kimya ve biyoloji) öğretmenlerinin sosyobilimsel konuların (SBK) öğretimine ilişkin özyeterlik inançlarını belirlemek ve bu inançların çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş grubu, branş, mesleki kıdem, görev yapılan okul türü, görev yapılan eğitim kademesi, öğrenim durumu ve mezun olunan fakülte) göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde görev yapan toplam 227 öğretmenden veri toplanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve tek faktörden oluşan“Sosyobilimsel Konuların Öğretimi Özyeterliği”boyutunu içeren bir ölçek aracılığıyla elde edilmiştir. Ölçek geliştirme sürecinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmış; güvenirlik katsayısı Cronbach's Alpha .975 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin uygulanması sonucunda elde edilen verilerin dağılım özellikleri incelenmiş ve verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle analizlerde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testlerinden yararlanılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin SBK öğretimine ilişkin özyeterlik düzeylerinin genel olarak orta seviyede olduğunu göstermektedir. Bu sonuç, SBK öğretiminin niteliğini artırmak için öğretmenlerin özyeterliklerini geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitim ve destek mekanizmalarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Değişkenlere göre yapılan analizlerde, yalnızca cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Diğer değişkenler (yaş grubu, branş, mesleki kıdem, görev yapılan okul türü, görev yapılan eğitim kademesi, öğrenim durumu ve mezun olunan fakülte) açısından ise özyeterlik düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficacy beliefs of science field teachers (science, physics, chemistry, and biology) regarding the teaching of socioscientific issues (SSI) and to examine whether these beliefs differ significantly according to various variables (gender, age group, subject area, years of professional experience, type of school, educational level taught, educational background, and faculty of graduation). The study employed a descriptive survey model, and data were collected from a total of 227 teachers working across Turkey during the 2023–2024 academic year. The data were obtained using a scale developed by the researcher, which consists of a single-factor structure titled“Self-Efficacy for Teaching Socioscientific Issues.”During the scale development process, exploratory and confirmatory factor analyses were conducted, and the reliability coefficient was calculated as Cronbach's Alpha =.975. Since the data did not show a normal distribution, non-parametric tests (Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H) were used in the analyses. The findings revealed that teachers' self-efficacy levels regarding SSI teaching were generally at a moderate level. This result highlights the need for in-service training and support mechanisms to enhance teachers' self-efficacy and thereby improve the quality of SSI teaching. According to the analysis by variables, a statistically significant difference was found only in terms of gender, in favor of female teachers. For other variables (age group, subject area, years of professional experience, type of school, educational level taught, educational background, and faculty of graduation), no statistically significant differences were found in self-efficacy levels.