Ormanı işgal ve faydalanma suçu (6831 sayılı Orman Kanunu M. 93)
Forest occupation and utilization crime (Forest Law No 6831 Article 93)
  1. Tez No: 964168
  2. Yazar: KORAY ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ GÖKÇEN TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 93. maddesinde düzenlenen“Ormanı İşgal ve Faydalanma Suçu”incelenmiştir. Söz konusu suç tipi, Türk Ceza Kanunu'nda değil; ormanlarla ilgili diğer suç tiplerinin de yer aldığı Orman Kanunu'nun“Beşinci Fasıl Müşterek Hükümler”başlığı altındaki 5. bölümünde düzenlenmiştir. Ormanı işgal ve faydalanma suçuna, 1937-1956 yılları arasında yürürlükte kalan mülga Orman Kanunu'nda da yer verilmiştir. Anılan suçun, mülga Orman Kanunu döneminden itibaren doktrin ve uygulamada“işgal ve faydalanma”ile“tarla açma”olmak üzere iki ayrı suç olarak kabul edildiği görülmektedir. Ormanı işgal ve faydalanma suçu, Orman Kanunu'nun 17. maddesinde belirtilen yasak fiilleri işleyenler ile izne bağlı işleri izinsiz yapanların cezalandırılmasını öngörmektedir. Bu nedenle suçun maddi unsurları, suçun kendisini düzenleyen 93. maddenin değil, 17. maddenin incelenmesiyle tespit edilmektedir. Söz konusu maddede yer alan bazı kavramların muğlak olması, açıklık ilkesine aykırılık oluşturmaktadır. Bu anlamda suçun düzenlenişi kanunilik ilkesi açısından eleştirilmektedir. Bu çalışmada ilk olarak orman ile ilgili kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra, ilgili mahkeme kararları ve doktrinde tartışmalı olan konular aktarılarak suçun unsurları analiz edilmiş, ortaya çıkış biçimleri incelenmiştir. Son olarak suçun muhakemesine ilişkin bilgiler verilmiş, benzer suçlarla karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the“Forest Occupation and Utilization Crime”regulated in Article 93 of the Forest Law No. 6831. This particular crime is not included in the Turkish Penal Code; instead, it is regulated under“The Fifth Chapter Common Provisions”in the 5th Title of the Forest Law. The crime of forest occupation and utilization was regulated under the repealed Forest Law, which was in force between 1937 and 1956. Since the period of the repealed Forest Law, the said crime has been recognized in both legal doctrine and judicial practice as two separate crimes: Occupation and utilization and agricultural land clearing. The crime of forest occupation and utilization provides for the punishment of those who commit the prohibited acts specified in Article 17 of the Forest Law and those who engage in activities that are subject to permission without obtaining such permission. The material elements of the crime are determined not by Article 93, but by the examination of Article 17. The presence of certain ambiguous terms in the provision in question constitutes a violation of the principle of legal certainty. Within this framework, the determination of the crime is criticized from the perspective of the principle of legality. In this study, the conceptual framework related to forests has first been examined. Subsequently, relevant court decisions and controversial issues in the doctrine have been presented. The elements of the said crime have been analyzed, and its qualified forms have been discussed. Finally, information regarding the prosecution of the crime has been provided, along with a comparison to similar crimes.