14.-16. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda okçu birliklerinin kullanımı
The use of archery units in the Ottoman Empire between the 14th and 16th centuries
  1. Tez No: 964173
  2. Yazar: BERKİN ONUR BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türk göçebe mirasına dayanan Osmanlı okçuluğu, gelişmiş askeri bir alan olmaktan çıkıp Türk toplumu için kültürel bir simgeye dönüşmüştür. 14. ve 16. yüzyıllar arasında Osmanlı Ordusundaki okçu birlikleri, kara ve deniz muharebelerinde kullandıkları ileri teknoloji ürünü kompozit yaylar ile sağladıkları üstün menzil ve isabet kabiliyeti sayesinde Niğbolu ve Mohaç gibi muharebelerinde stratejik uyum sağlama ve düşman üzerinde psikolojik baskı oluşturmadaki rolleri ile öne çıkmışlardır. Osmanlı İmparatorluğu'nun okçu birlikleri bu başarılarını titizlikle planlanan eğitim süreçlerine ve organizasyon yapılarına borçludur. Her ne kadar ateşli silahların ortaya çıkmasıyla okçuluğun muharebelerdeki etkinliğinde azalma görülmüş olsa da Osmanlı sanatındaki, edebiyatındaki yansımaları ile günümüzde geleneksel bir spor ve kültürel miras olarak değerini korumaktadır. Bu çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki okçu birliklerinin askeri, kültürel ve teknolojik önemi, askeri yenilik ve kültürel süreklilik arasındaki etkileşimin analiz edilmesi üzerinden incelenmiştir. Başta literatür taraması olmak üzere çeşitli nitel araştırma yöntemlerinden elde edilen verilere uygun şekilde içerik analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda, Osmanlı ordusunun stratejik dinamiklerinin ve geleneksel uygulamalarının teknolojik gelişmelerle olan entegrasyonunun anlaşılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ottoman archery, rooted in Turkish nomadic heritage, evolved from an advanced military discipline into a cultural symbol for Turkish society. Between the 14th and 16th centuries, the archer units of the Ottoman Empire played a crucial role in battles such as Niğbolu and Mohaç, where their superior range and accuracy, provided by technologically advanced composite bows, allowed them to adapt strategically and exert psychological pressure on the enemy. The success of the Ottoman archer units was attributed to meticulously planned training processes and organizational structures. Although the effectiveness of archery in warfare declined with the emergence of firearms, its reflections in Ottoman art and literature have preserved its value as a traditional sport and cultural heritage today. This study examines the military, cultural, and technological significance of the Ottoman Empire's archer units through an analysis of the interaction between military innovation and cultural continuity. A content analysis was conducted using data obtained from various qualitative research methods, primarily a literature review. In this context, the study aims to contribute to the understanding of the strategic dynamics of the Ottoman army and the integration of traditional practices with technological advancements.