Aterosklerotik koroner arter ektazi hastalarında tgf beta geninde yer alan fonksiyonel varyasyonların klinik fenotiple ilşkilerinin incelenmesi
Investigation of clinical phenotypic associations of functional variations in tgf β genes in atherosclerotic coronary artery ectasia patients
- Tez No: 964188
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Koroner arter ektazisi ( KAE ) tanısı koroner anjiyografik olarak konulan , koroner arter segmentinin komşu koroner arter segmentine kıyasla 1,5 kat veya daha fazla genişleme göstermesidir. Koroner arterlerin birinde veya tamamında gözlenebileceği gibi, lokalize veya difüz olarak da gözlenebilir. Sıklığı %1,2-4,9 arasında değişkenlik göstermektedir. Ateroskleroz zemininde gelişen koroner arter ektazileri , koroner arter ektazilerinin % 50 sini oluşturur. Vasküler intimada meydana gelen aterosklerotik değişiklikler vasküler mediyada kas elastik bileşiminin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu değişiklikler arteryel yeniden modellenmeye ( arteryel remodelling ) sebep olmakta ve süreç koroner arter ektazisi ile sonuçlanmaktadır. TGF β inflamatuar süreçlerde rol oynayan bir sitokindir. TGF β gen varyasyonlarının ve plazma düzeylerinin tek tek veya bir arada rol oynadığı çeşitli hastalık grupları gösterilmiştir. TGF β nın aterosklerozu önleyici antiinflamtuar özellikleri mevcuttur. Bu özelliğinden dolayı koruyucu sitokin olarak bilinmektedir. Sistatin C, ekstrasellüler matriks yıkıcı enzimler olan sistein proteinazların inhibitörüdür. Ekstraselüler matriksin yıkılmasını önlediği için koroner arter ektazisinide önlediği inanılmaktadır. Çalışmamızda TGF β1 rs1800469 ve rs1800470 gen polimorfizmleri ile serum TGF β1 ve serum sistatin c düzeylerinin koroner arter ektazili hastalarda incelenmesi ve hastalığın gelişiminde bireysel ve kombine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma TGF β gen varyasyonlarının koroner arter ektazili hastalarda incelendiği ilk çalışmadır. Çalışma gruplarımız; 56 hastadan oluşan koroner arter ektazi grubu ve 44 hastadan oluşan normal koroner artere sahip kontrol grubundan oluşmaktadır. TGF β1 genotipleri polimeraz zincir reaksiyonu , restriksiyon fragmanı uzunluk polimorfizmi ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullnılarak belirlenirken; serum TGF β ve serum sistatin C düzeyleri Elisa yöntemi ile belirlenmiştir. Koroner arter ektazili grup ile kontrol grubu arasında TGF β1 rs1800469 ve rs1800470 polimorfizmlerinin genotip ve allel dağılımları açısından fark gözlenmemiştir (p>0,05). Koroner arter ektazili hastalarda kontrol grubuna kıyasla serum TGF β düzeyi anlamlı düşük saptanmıştır (p=0,012). Koroner arter ektazili grup ile kontrol grubu arasında serum sistatin C düzeyleri açısından anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Erkek cinsiyet (p=0,002), hipertansiyon (p=0,042) ve hiperlipidemi (p=0,003) varlığının koroner arter ektazili hastalarda kontrol grubuna kıyasla daha sık olduğu saptandı. Koroner arter ektazili grup kendi içinde incelendiğinde TGF β1 rs1800470 gen varyasyonlarında normal homozigot AA genotip taşıyan bireylerde, G allel ( GG+AG genotip ) taşıyan bireylere kıyasla düşük serum TGF β düzeyi saptandı (p=0,012). Yapılan regresyon analizinde serum TGF β düzeyi, erkek cinsiyet ve hiperlipidemi varlığı koroner arter ektazisi gelişimi riskini artırdığı doğrulanmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda koroner arter ektazili grup ile kontrol grubu arasında TGF β1 rs1800469 ve rs1800470 gen varyasyonlarında genotip ve allel dağılımı açısından fark olmadığı gözlendi. Koroner arter ektazili grupta serum TGF β düzeyi kontrol grubuna kıyasla düşük bulundu. Koroner arter ektazili grup ile kontrol grubu arasında serum sistatin C düzeyi açısından fark gözlenmedi. Koroner arter ektazili grupta kontrol grubuna kıyasla erkek cinsiyet oranı, hipertansiyon ve hiperlipidemi varlığı daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Coronary artery ectasia is diagnosed angiographically and characterized by the enlargement of a coronary artery segment to 1.5 times or more compared to the adjacent coronary artery segment. It can be seen in one or more coronary arteries, as well as localized or diffuse in the same coronary artery. The frequency varies from 1.2 to 4.9%. Fifty-percent of all coronary ectasias have atherosclerotic bacground. Atherosclerotic changes that occur in the tunica intima deteriorate elastic composition of tunica media. These changes lead to arterial remodeling and the process results in coronary artery ectasia. TGF β is a cytokine that plays an important role in inflammatory processes. It has been shown that TGF β gene variants and plasma levels have an association with various disease groups. TGF β has anti-inflammatory properties that has shown to prevent atherosclerosis. Because of this property, it is known as a protective cytokine. Cystatin C is an inhibitor of cysteine proteinases which are extracellular matrix destructive enzymes. It is believed to prevent coronary artery ectasia as it prevents the destruction of the extracellular matrix. In our study, we aimed to investigate distrubution of TGF β1 rs1800469 and rs1800470 gene polymorphisms, serum TGF β1 and serum cystatin c levels in patients with coronary artery ectasia.. To best of our knowlodge this is the first study that investigate the role of TGF β gene variants in coronary ectasia. Fifty-six patients with coronary ectasia patients were included in our study whereas 44 patients with normal coronary arteries constitute the control group. TGF β1 genotypes were determined using polymerase chain reaction, restriction fragment length polymorphism, and agarose gel electrophoresis techniques; serum TGF β and serum cystatin C levels determined by Elisa method. There was no difference in the genotype and allele distributions of TGF β1 rs1800469 and rs1800470 polymorphisms between the coronary artery ectasia group and the control group (p>0,05). Serum TGF β level was significantly lower in patients with coronary artery ectasia compared to the control group (p=0,012). There was no significant difference in serum cystatin C levels between the coronary artery ectasia group and the control group (p>0,05). The presence of male gender (p = 0.002), hypertension (p = 0.042) and hyperlipidemia (p = 0.003) was found to be more frequent in coronary artery ectasia patients compared to the control group. When the coronary artery ectasia group examined in itself, low serum TGF β levels found in individuals carrying the normal homozygous AA genotype in the TGF β1 rs1800470 gene variants compared to individuals carrying the G allele (GG + AG genotype) (p=0,012). Regression analysis confirmed that serum TGF β levels, male sex, and hyperlipidemia increased the risk of developing coronary artery ectasia. In conclusion, there was no difference in genotype and allelic distribution of TGF β1 rs1800469 and rs1800470 gene variants between the coronary artery ectasia group and the control group in our study. In the coronary artery ectasia group, serum TGF β level was found to be lower than the control group. Serum cystatin C levels were similar between the groups. Hypertension, hyperlipemia and male sex were more frequent in coronary ectasia group as expected.