Singapur'un ana dili öğretim programı ile Türkçe Dersi Öğretim Programı'nın karşılaştırılması
A comparative study of the mother tongue curriculum in Singapore and the Turkish Language Curriculum
- Tez No: 964187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Uluslararası sınavlar, öğrencilerin belirli konulardaki seviyesini ölçen ve dünya sıralamasındaki istatistiklerini gösteren bir uygulamadır. Türkiye'nin 20 yıldır katıldığı PISA, öğrencilerin matematik, fen ve okuma becerisini ölçen ve üç yılda bir uygulanan uluslararası sınavdır. PISA okuma becerileri sınavında öğrencilerin üst düzey düşünme ve okuduğunu anlama becerisi ölçülmektedir. PISA uygulamasında Türkiye'nin seviyesinin son 10 yılda yükseldiği ancak bu yükselişle beraber verilerde Japonya, Çin, Hong-Kong, Singapur, Estonya ve Kanada gibi ülkelerin en başarılı ülkeler olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı PISA okuma becerisi sınavında Türkiye'nin başarı durumunu en başarılı ülke olan Singapur ile karşılaştırmaktır. PISA 2022'de en başarılı ülke matematik, fen ve okuma becerisi alanlarında da birinci olan Singapur'dur. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesidir. İncelenen dokümanlar Singapur'un Ana Dili Dersi Müfredatı ve İngilizce Dersi Müfredatı ile 2024 Türkçe Dersi Öğretim Programı'dır. Öğretim programları, Singapur'un Eğitim Bakanlığı ve Türkiye'nin Millî Eğitim Bakanlığının yayımladığı, resmî olarak kullanılan müfredatlardır. Veriler, doküman olarak seçilen öğretim programlarındaki hedef, içerik, eğitim durumları ve ölçme ve değerlendirme olarak 4 kategoriye ayrılarak incelenmiştir. İncelenen 4 unsur hakkında her bir program için bulgulara ulaşılmış ve programlar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Türkiye ve Singapur'un PISA sonuçları, demografik göstergeleri ve öğretim programları verilerin çözümlenmesinde bütüncül bir yaklaşıma ulaşılmasını sağlamıştır. Sonuç olarak, öğretim programlarının hedef bölümünde farklılıklar tespit edilmiştir. Dil öğretimindeki hedeflerin farklılığı programın tüm içerik, eğitim durumları ve ölçme ve değerlendirme bölümlerinde tutarlı bir farklılığa yol açmıştır. İncelenen tüm programların kendi bünyesindeki hedef ve çıktıları uyumluluk göstermektedir. Bu bakımdan Türkçe Öğretim Programı hazırlanırken ihtiyaç analizinin dikkatli yapılması, özellikle bu ihtiyaçlar arasına PISA okuma becerilerinde yükselme hedefinin de eklenmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
International examinations are standardized assessments designed to evaluate students' proficiency in specific subject areas and to provide statistical insights into their global rankings. The Programme for International Student Assessment (PISA), which Türkiye has participated in for the past 20 years, is an international examination conducted every three years to measure students' competencies in mathematics, science, and reading. The reading literacy component of PISA assesses students' higher-order thinking skills and their ability to comprehend written texts. In the PISA application, level of the Türkiye has risen in the last 10 years, but along with this rise, data shows that countries such as Japan, China, Hong Kong, Singapore, Estonia, and Canada are the most successful countries. The purpose of this research is to compare success in the PISA reading skills exam between Türkiye and Singapore. Singapore is the most successful country in PISA 2022, ranking first in mathematics, science, and reading skills. The research method is document analysis, one of the qualitative research methods. The documents examined are Singapore's Mother Tongue Languages Syllabus and English Language Syllabus, as well as the 2024 Turkish Language Teaching Program. The teaching programs are curricula published and officially used by Singapore's Ministry of Education and Turkey's Ministry of National Education. The data were examined in four categories: objectives, content, educational situations, and measurement and evaluation in the selected teaching programs. Findings were obtained for each program regarding the four elements examined, and comparisons were made between the programs. The PISA results, demographic indicators, and curriculum data of Türkiye and Singapore enabled a comprehensive approach to data analysis. As a result, differences were identified in the objectives section of the curricula. The difference in the objectives of language teaching has led to a consistent difference in all sections of the program, including content, educational situations, and measurement and evaluation. All programs examined are consistent in terms of their objectives and outcomes. In this regard, it is recommended that a careful needs analysis be conducted when preparing the Turkish Language Teaching Program, and that the goal of improving PISA reading skills be included among these needs.