Türkiye'deki özel eğitim öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinin belirlenmesi
Determining the digital competencies of special education teachers in Turkey
- Tez No: 964193
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin çeşitli illerinden ve kurumlarından katılan özel eğitim öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve farklı kurumlarında çalışan 100 özel eğitim öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri, 'Eğitimciler İçin Dijital Yeterlilik Ölçeği' öğretmenlere dijital olarak gönderilen ölçekler ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizi, betimsel analiz yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, özel eğitim öğretmenlerinin dijital araçları kullanma konusunda genel bir yeterliliğe sahip olduğunu ancak dijital materyal geliştirme, teknoloji destekli öğretim yöntemlerini uygulama ve dijital okuryazarlık alanlarında desteğe ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Araştırma, özel eğitim öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinin arttırılması konusunda öneriler sunmakta ve bu alandaki eksikliklerin giderilmesi adına eğitim politikalarına yön verebilecek bulgular ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi ve dijital kaynaklara erişimin ve kullanılabilirliğinin arttırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the digital competencies of special education teachers working in various provinces and institutions across Turkey. The research was conducted using a descriptive research model. The participants of the study consisted of 100 special education teachers employed in different regions and institutions of Turkey. The data for the study were collected using the“Digital Competence Scale for Educators,”which was distributed to teachers digitally. The analysis of the collected data was performed using descriptive analysis methods. The findings indicate that while special education teachers possess a general proficiency in using digital tools, they require support in areas such as developing digital materials, implementing technology-assisted teaching methods, and digital literacy. The study provides recommendations to enhance the digital competencies of special education teachers and presents findings that can guide educational policies to address deficiencies in this area. In this context, it is suggested to organize in-service training programs and increase access to and availability of digital resources.