Ortaokul öğrencilerinin konuşma kaygıları ile sosyometrik statüleri arasındaki ilişki
The relationship between middle school students' speech anxiety and sociometric status
- Tez No: 964194
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Konuşma becerisi, sosyal ilişkilerde önemli rol oynamaktadır. Konuşma kaygısı ise konuşma becerisini ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilemektedir. Bireyin sosyal ilişkilerindeki başarısı, sosyometrik statüsünü ortaya çıkarmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında konuşma kaygısı ile sosyometrik statü arasındaki ilişkinin belirlenmesinin önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin konuşma kaygıları ile sosyometrik statüleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek, aynı zamanda çeşitli demografik özelliklerine göre konuşma kaygılarını ve sosyometrik statülerini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı Yozgat il merkezindeki beş devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam“498”7. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veriler,“Ortaokul Öğrencileri için Konuşma Kaygısı Ölçeği”,“Derecelendirilmiş Sosyometri Testi”ve“Kişisel Bilgiler Formu”aracılığıyla toplanmış ve SPSS 29.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin konuşma kaygısı düzeyleri ile sosyometrik statü düzeyleri arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre öğrencilerin sosyometrik statü düzeyleri arttıkça konuşma kaygısı düzeyleri azalmaktadır. Öğrencilerin orta düzeyde konuşma kaygısı duydukları; konuşma kaygısı düzeylerinin anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, yaşanılan yer, kardeş sayısı, aile aylık gelir düzeyi ve aylık okunan kitap sayısı değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı; cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öte yandan öğrencilerin orta düzeyde sosyometrik statüye sahip oldukları; sosyometrik statü düzeylerinin anne eğitim durumu, yaşanılan yer ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaştığı; cinsiyet, baba eğitim durumu, aile aylık gelir düzeyi ve aylık okunan kitap sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğrencilerin konuşma kaygıları ile sosyometrik statülerinin yakından ilişkili olduğu, özellikle düşük sosyometrik statüye sahip öğrencilerin daha yüksek düzeyde konuşma kaygısı duydukları belirlenmiştir. Araştırma, konuşma kaygısı ve sosyometrik statünün çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşma durumlarını ve konuşma kaygısı ile sosyometrik statü arasındaki ilişkiyi ortaya koymakta; eğitim süreçlerinin yapılandırılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Speaking skills play an important role in social relationships. Speech anxiety, on the other hand, negatively affects speaking skills and social relationships. An individual's success in social relationships reveals their sociometric status. Considering this situation, determining the relationship between speech anxiety and sociometric status becomes important. The aim of the study is to determine the relationship between the speech anxiety and sociometric status of 7th-grade middle school students, and also to examine their speech anxiety and sociometric status according to various demographic characteristics. The relational screening model, a quantitative research method, was adopted in the study. The study sample consisted of a total of 498 7th-grade students studying in five public middle schools in the provincial center of Yozgat in the 2024-2025 academic year. Data were collected using the“Speech Anxiety Scale for Middle School Students,”the“Rated Sociometry Test,”and the“Personal Informations Form,”and analyzed using the SPSS 29.0 package program. The study found a significant negative correlation between students' speech anxiety levels and sociometric status. Accordingly, as students' sociometric status levels increase, their speech anxiety levels decrease. It was determined that students experienced a moderate level of speech anxiety; their speech anxiety levels differed significantly according to variables such as mother's education level, father's education level, place of residence, number of siblings, monthly family income, and number of books read monthly; and that no significant difference was observed by gender. On the other hand, it was observed that students had a moderate level of sociometric status; their sociometric status levels differed significantly according to variables such as mother's education level, place of residence, and number of siblings; and that no significant difference was observed by variables such as gender, father's education level, monthly family income, or number of books read monthly. Based on the results, it was determined that students' speech anxiety and sociometric status are closely related, with students with low sociometric status experiencing higher levels of speech anxiety in particular. The study reveals how speech anxiety and sociometric status differ according to various demographic variables and the relationship between speech anxiety and sociometric status, contributing to the structuring of educational processes.