Properties of shallow impurities in quantum wells and wires
- Tez No: 9642
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KUVANTUM KUYU VE TELLERÎNDEKİ SI? YABANCI ATOMLARIN ÖZELLİKLERİ EL-SAID, Mohammad Khalil Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü, Doktora Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet TOMAK 83 Sayfa, Nisan 1990 ÖZET Bu çalışmada, kuvantum kuyu ve tellerindeki sığ yabancı atomların, foto- i yon! aşma ve polarizasyon gibi fiziksel özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Foto- iyon Taşma tesir kesitinin foton enerjisine bağımlılığı, sonsuz ve sonlu engel potansiyelli GaAs/AlGaAs kuvantum kuyuları için kuyu genişlik ve derinliğinin fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Manyetik alan ve GaAs'ın iletkenlik bandının parabolik olmayışının etkileri gözönüne alınmıştır. Sonsuz engel potansiyelli GaAs/AlGaAs kuvantum kuyularındaki sığ yabancı atomların polarizasyonu Hasse varyasyon metodu kullanılarak etkin kütle yaklaşımındahesaplanmıştır. Polarizasyon özelliklerinin manyetik alana bağımlılığı da incelenmiştir. Bir kuvantum telinde merkezdeki yabancı atom elektron bağlanma enerjileri tel boyutu ve tel eksenine dik olarak uygulanan manyetik alanın fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, daha önce sıfır manyetik alanlı hesapların sonuçları ile iyi bir uyum içindedir..vı-
Özet (Çeviri)
PROPERTIES OF SHALLOW IMPURITIES IN QUANTUM WELLS AND WIRES EL-SAID, Mohammad Khali! Faculty of Arts and Sciences Department of Physics, Ph.D. Thesis Supervisor: Prof.Dr. Mehmet TOMAK 83 Pages, April 1990 ABSTRACT In this work, the physical properties of shallow impurities in quantum wells and wires, such as photoionization and polari zabi 1 ities, are studied theoretical ly. The dependence of photoionization cross-section on photon energy is calculated for shallow donors in both infinite- and finite- barrier GaAs/AlGaAs quantum wells as a function of well width and depth. The effects of a magnetic field and non-parabol icity of the conduction band of GaAs is taken into consideration. Polarizabi 1 ities of shallow donors in infinite- barrier GaAs/AlGaAs quantum wells are calculated using Hasse variational method within the effective mass -iii-approximation. The magnetic field dependence of polarizabi 1 ities is also studied. The binding energies for on-center impurities in a quantum well wire are calculated as a function of the size of the wire and magnetic field applied perpendicularly to its axis. The results for the zero magnetic field case are in good agreement with previous calculations. Keywords : Shallow donors, quantum wells, wires photoionization, polarizabi 1 i ty, magnetic field, anisotropy. Science Code 404.05.01 -iv-