3 boyutlu moda defileleri ve vstitcher ile örnek bir uygulama
3d fashion shows and an application example with vstitcher program
  1. Tez No: 964211
  2. Yazar: SEMANUR BOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
1764 yılında İngiltere'de başlayan Sanayi Devrimi günümüze kadar hız kesmeden devam etmiş, gelişen teknolojilerle süreç 3 boyutlu sanal aleme taşınmıştır. Çağımızda tüm sektörler gelişmekte olan bu teknolojileri etkin olarak kullanmaktadır. CAD ve CAM olarak da adlandırılan bilgisayar destekli tasarım ve üretim programlarının doğuşu 1950'li yıllarda yaşanmıştır. Özellikle tasarım alanında; bu yenilikler önce 2 boyutlu görsel düzenleme/oluşturma ardından da 3 boyutlu modelleme programlarına evrilmiştir. Hem 2 hem de 3 boyutlu programlar günümüzde moda sektöründe etkin olarak kullanılmaktadır. Geliştirilen ürünler sadece dünyevi giysilerin oluşturulması için değil aynı zamanda arttırılmış gerçeklik ve sanal dünya içinde kullanılmakta, oyun vb. farklı pazarlara satılmaktadır. Bu programlar sağladığı hız, hassasiyet, pratiklik ve ekonomik katkılar ile günümüzde gittikçe daha çok tercih edilmekte ve geliştirilmektedir. Bu çalışmada, tekstil ve moda sektörlerinde yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu tasarım ve modelleme programlarından Browzwear/VStitcher programı deneyimlenmiştir. Çalışma doğrultusunda 10 görünümlük (look) bir koleksiyon tasarımı gerçekleştirilmiştir. Süreç içerisinde tasarım basamakları (tema ve hedef kitle belirleme, eskiz ve model seçimi) 2 boyutlu programlarda, ürünlerin oluşturulması (avatar vücut hatları ve oranlarının uyarlanması, kalıp tasarım süreçleri ve dikim tekniklerinin belirlenmesi) 3 boyutlu programlarda gerçekleştirilmiştir. Kalıp tasarımları drapaj benzeri olarak avatar üzerinde ve biçki sistemleri kullanımıyla 2 boyutlu olarak gerçekleştirilmiştir. Tamamlanan ürünler ile de sanal bir defile hazırlanmıştır. Çalışma deneyimlenen bu süreçleri detaylı bir şekilde aktarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial Revolution that started in 1764 in England has continued to this day without slowing down; with the advancing technology, the process has now moved to 3D virtual world. In our age, all industries actively use these advancing technologies. The birth of computer-aided design and production programmes named CAD and CAM has happened in 1950s. Especially in design area, these novelties first started with 2D image editing/generating and then evolved into 3D modelling programmes. Both 2D and 3D programmes are effectively used in fashion industry today. Developed products are not only used for creating material garments, but also for augmented reality and virtual world. These are sold to markets such as gaming and etc. These programmes are preferred and developed increasingly nowadays because of the speed, sensitivity, practicality and economical benefits that they present. In this study, one of the 3D design and modelling programmes thatnare frequently used in textile and fashion industry, Browzwear/VStitcher, is experienced. In the direction of the study, a collection design of 3 looks is realized. During the process, design steps (defining theme and target group, choosing sketches and models) were done in 2D programmes and generating products (tailoring avatar body lines and proportions, pattern design processes and defining stitching techniques) was done in 3D programmes. Pattern designs are done in 2D on avatar like drapage, by using cutting out systems. A virtual fashion show is prepared with the finished products. The study is conveying all these experienced processes in detail.