Kateter ilişkili kan dolaşım enfeksiyonlarında gram negatif etken üremesi olan hastaların sistemik immün inflamatuvar indeks ve sistemik inflamatuvar yanıt indeksinin mortalite ve hastanede yatış süreleri ile ilişkisi
The relationship between systemic immune-inflammation index and systemic inflammatory response index with mortality and length of hospital stay in patients with gram-negative pathogen growth in catheter-related bloodstream infections
- Tez No: 964231
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AĞIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pediatrik yoğun bakım ünitesinde kateter ilişkili kan dolaşım enfeksiyonu (Kİ-KDE) gelişen ve gram negatif etken üremesi saptanan hastalarda, sistemik inflamatuvar yanıtı yansıtan biyobelirteçlerden Sistemik İmmün İnflamatuar İndeks (SII) ve Sistemik İnflamatuvar Yanıt İndeksi (SIRI)'nin mortalite ve hastanede kalış süresi ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Ayrıca, bu biyobelirteçlerin CRP, prokalsitonin ve tam kan parametrelerinden türetilen oranlarla (NLR, TLR, LMR) birlikte yorumlanarak prognoz öngörüsündeki etkinlikleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışma, 01.01.2008–01.01.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde Kİ-KDE tanısıyla yatan, gram negatif etken üremesi saptanan ve gerekli laboratuvar verilerine erişilebilen 81 pediatrik hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik özellikleri, tahmini mortalite risk skorları, yoğun bakım yatış süresi, mortalite durumu, biyobelirteç düzeyleri ve mekanik ventilasyon/vazoaktif ilaç kullanımı gibi klinik parametreleri geriye dönük olarak incelenmiştir. Etken gelişmeden önceki 3 gün, etkenin ürediği gün ve takip eden 3. gündeki laboratuvar verileri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde Friedman varyans analizi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyonu kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 3.36 ± 4.51 yıl olup, %64.2'si ex olarak sonlanmıştır. En sık izole edilen mikroorganizma Klebsiella pneumoniae (%39.5) idi. Etken gelişmesinden önceki dönemde CRP, NLR ve SII değerlerinin yüksek olduğu; 3. gün trombosit sayısının ex olan hastalarda anlamlı olarak yüksek saptandığı görülmüştür. Ex olan hastalarda tahmini mortalite risk skorları ve mekanik ventilasyon ihtiyacı daha yüksek bulunmuştur. SII yüksekliği, uzamış yoğun bakım yatışı ile anlamlı olarak ilişkili iken, SIRI düzeyleri ile mortalite veya yatış süresi arasında anlamlı fark saptanmamıştır. TLR ve LMR gibi oranların, prognoz değerlendirmesinde CRP ve prokalsitonin gibi biyobelirteçlerle birlikte değerlendirildiğinde anlamlı katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Kateter ilişkili gram negatif enfeksiyonlar, pediatrik yoğun bakım hastalarında önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. SII, CRP ve NLR gibi biyobelirteçlerin kombine kullanımı, bu hastalarda prognozu öngörmede değerli bir yaklaşım sunmaktadır. Elde edilen veriler doğrultusunda, bu parametrelerin erken dönemde değerlendirilmesi, klinik karar süreçlerine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the relationship between Systemic ImmuneInflammation Index (SII) and Systemic Inflammation Response Index (SIRI)—two biomarkers reflecting systemic inflammatory response—and both mortality and length of hospital stay in pediatric patients admitted to the intensive care unit with catheterassociated bloodstream infections (CLABSI) due to gram-negative pathogens. Additionally, the study investigates the prognostic value of these biomarkers in conjunction with CRP, procalcitonin, and hematological ratios derived from complete blood count parameters, including NLR (neutrophil/lymphocyte ratio), TLR (platelet/lymphocyte ratio), and LMR (lymphocyte/monocyte ratio). Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included 81 pediatric patients who were admitted to the Pediatric Intensive Care Unit of the University of Health Sciences, İzmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital, between 01.01.2008 and 01.01.2024, with a diagnosis of CLABSI due to gram-negative bacteria and had accessible laboratory data. Demographic characteristics, predictive mortality risk scores, intensive care unit length of stay, mortality status, biomarker levels, and clinical parameters, including mechanical ventilation and vasoactive drug use, were retrospectively reviewed.. Laboratory values from three time points—three days before pathogen growth, on the day of growth, and three days afterward—were compared. Statistical analyses included the Friedman variance test, Mann-Whitney U test, and Spearman correlation. Results: The mean age of the patients was 3.36 ± 4.51 years, and 64.2% of the cases resulted in mortality. Klebsiella pneumoniae was the most frequently isolated pathogen (39.5%). Elevated CRP, NLR, and SII values were observed three days before pathogen growth, while platelet levels on day 3 were significantly higher in deceased patients. Predictive mortality risk scores and the need for mechanical ventilation were significantly higher among nonsurvivors. Higher SII levels were significantly associated with prolonged intensive care unit stay, whereas no significant relationship was found between SIRI and mortality or length of stay. TLR and LMR, when evaluated together with CRP and procalcitonin, contributed meaningfully to prognosis prediction. Conclusion: Catheter-associated bloodstream infections (CLABSI) caused by gramnegative pathogens continue to pose a major risk for morbidity and mortality in pediatric intensive care patients. The combined use of biomarkers such as SII, CRP, and NLR may offer valuable insights for predicting disease prognosis. Early assessment of these parameters may aid in optimizing clinical decision-making and improving patient outcomes.