Oyun temelli öğrenme etkinliklerinin türkçe dersi başarımına ve derse yönelik tutuma etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of game-based learning activities on turkish language achievement and attitudes toward the subject
- Tez No: 964236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, oyun temelli öğrenme etkinliklerinin Türkçe dersi akademik başarısına ve derse yönelik tutuma etkilerini incelemektir. Çalışma, 6. sınıf düzeyinde“deyimler ve atasözleri”konusu bağlamında yürütülmüş olup, kontrol gruplu yarı deneysel boylamsal bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını bir devlet okulunda öğrenim gören 82 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma üç gruptan meydana gelmektedir. Konu anlatımlarının ardından, birinci deney grubu dijital oyun etkinlikleriyle, ikinci deney grubu sınıf içi fiziksel oyun etkinlikleriyle, kontrol grubu olan üçüncü grup ise geleneksel öğretim yöntemleriyle (çoktan seçmeli, boşluk doldurma, doğru–yanlış soruları vb.) pekiştirme etkinlikleri yapmıştır. Uygulama 6 hafta boyunca toplam 12 ders saati sürmüştür. Her üç gruba da uygulama öncesi, ortası ve sonrasında başarı testi; uygulama öncesi ve sonrasında ise tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, hem dijital hem de fiziksel oyun temelli etkinliklerin öğrencilerin Türkçe dersi akademik başarılarını anlamlı düzeyde artırdığını ve bu etkinin fiziksel oyun grubunda daha güçlü olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarında ise anlamlı bir değişim tespit edilememiştir. Sonuç olarak, oyun temelli öğretim yöntemlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla öğrencilerin gelişimlerini desteklemede daha etkili olduğu ortaya konmuştur. Bununla birlikte, oyun temelli etkinliklerin tutum üzerinde etkileri sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of game-based learning activities on students' academic achievement and attitudes towards the Turkish language course. The research was carried out within the framework of the“idioms and proverbs”topic at the sixth-grade level, using a longitudinal quasi-experimental design with a control group. The participants included 82 sixth-grade students from a public school. The study involved three groups: after teaching the topics, the first experimental group engaged in digital game activities, the second in physical game activities in the classroom, and the third, acting as the control group, participated in reinforcement activities using traditional methods (such as multiple choice, fill-in-the-blank, true-false questions). The intervention lasted for a total of 12 class hours over six weeks. All groups completed achievement tests before, during, and after the intervention, as well as an attitude scale before and after. Results indicated that both digital and physical game-based activities significantly improved students' academic achievement in Turkish, with the effect being more pronounced in the physical game group. No significant change was observed in students' attitudes towards the Turkish subject. In conclusion, game-based teaching methods proved to be more effective than traditional approaches in enhancing students' learning, although their influence on attitudes remained limited.