Huzurevı̇ndeki yaşlılarla yapılan sosyal grup çalışmasının yaşlıların ruh sağlığına etkisi
The effect of social group work with elderly people in nursing homes on the mental health of the elderly
  1. Tez No: 964243
  2. Yazar: AMİNE ŞULE ŞİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ATTEPE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yaşlılık dönemi, fiziksel, psikolojik, sosyal ve kültürel değişimleri içeren bir dönemdir. Yaşlılık döneminde bireyler fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan birçok değişime uğramaktadır. Bu değişimlerden en önemlisi ise psikolojik alanda gerçekleşmektedir. Yaşlı bireyler yalnızlık, eş ve arkadaşların kaybı, fiziksel değişimlere uyum sağlama gibi sorunlarla karşılaşabilmekte ve bu durum da onların psikolojik iyi olma halini etkilemektedir. Bu nedenle yaşlılara uygulanan psikososyal müdahaleler onların psikolojik durumlarını iyileştirmek için son derece önemlidir. Bu kapsamda bu araştırmada huzurevinde kalan yaşlı bireylere yönelik bir grup çalışması uygulanmış ve bu grup çalışmasının yaşlıların depresyon ve psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisi ele alınmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için yaşlı bireylerle grup odaklı sosyal hizmet müdahalesi gerçekleştirilmiştir. Grup çalışması haftada iki gün ve toplamda 10 oturum sürmüştür. Gerçekleştirilen grup çalışmasının öncesi ve sonrasında“Geriatrik Depresyon Ölçeği”ve“Yaşlılarda Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Grup çalışmasının sonunda ölçeklerden alınan ön test ve son test puanları SPSS programı aracılığı ile değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılık bulunduğu, grup çalışmasının yaşlıların depresyon seviyelerini azalttığı ve psikolojik iyi oluş düzeylerini geliştirdiği gözlemlenmiştir. Bu sonuçların yanında üyelerin vermiş olduğu geri bildirimler değerlendirildiğinde de grup çalışmasının depresyonu azaltıcı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmaya benzer şekilde yaşlı bireylerin psikolojik iyi olma hallerini destekleyecek grup temelli psikososyal müdahalelerin yaygınlaştırılması yaşlı bireylerin refahına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Old age is a period encompassing physical, psychological, social, and cultural changes. During old age, individuals undergo numerous physical, psychological, and social changes. The most significant of these changes occurs in the psychological realm. Elderly individuals may face challenges such as loneliness, loss of spouses and friends, and adapting to physical changes, which in turn impact their psychological well-being. Therefore, psychosocial interventions for the elderly are crucial for improving their psychological well-being. In this context, this study conducted a group study with elderly individuals living in a nursing home and examined the effects of this group study on their depression and psychological well-being. To achieve this objective, a group-focused social work intervention was conducted with elderly individuals. The group study lasted two days a week for a total of 10 sessions. The“Geriatric Depression Scale”and the“Psychological Well-Being Scale for the Elderly”were used before and after the group study. At the end of the group work, when the pre-test and post-test scale scores were evaluated using SPSS, a significant difference was found, and group work reduced depression and improved psychological well-being in older adults. Furthermore, an evaluation of the feedback provided by members also indicated that group work had a depression-reducing effect. Similarly to this study, expanding group-based psychosocial interventions to support the psychological well-being of older adults would contribute to their well-being.