Uyku bozukluğu olan hastalara uygulanan bilinçli farkındalık stres azaltma programının uyku durumu stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Polisomnografik araştırma
The effect of mindfulness-based stress reduction program applied to patients with sleep disorders on sleep, stress, and qualġty of life: A polysomnographic study
  1. Tez No: 964244
  2. Yazar: ARZU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Programı'nın (BFSAP), uyku bozukluğu tanısı almış bireyler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel desenle yürütülmüştür. Çalışma, 2023–2024 yılları arasında Muş Devlet Hastanesi Uyku Servisi'nde polisomnografi (PSG) çekimi sonrası uyku bozukluğu tanısı alan 21 müdahale ve 21 kontrol grubu olmak üzere toplam 42 bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”,“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve PSG değerlendirmeleri ile toplanmıştır. Müdahale grubuna, haftada bir gün 50–60 dakika süreyle, yedi hafta boyunca çevrim içi bireysel BFSAP temelli danışmanlık verilmiştir. Ölçümler ise ön test, son test ve izlem testi olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırma için gerekli kurum ve etik kurul onayları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study evaluated the effects of the Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) program on individuals diagnosed with sleep disorders. Conducted between 2023 and 2024 at Muş State Hospital Sleep Unit, the study involved 42 participants (21 intervention, 21 control) diagnosed after polysomnography (PSG). Data were collected via the Personal Information Form, Mindfulness Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, WHO Quality of Life Scale, Perceived Stress Scale, and PSG. The intervention group received weekly online individual counseling sessions lasting 50–60 minutes over seven weeks. Measurements were taken at pretest, posttest, and follow-up. Necessary institutional and ethics approvals were obtained.