İskenderun Körfezi'nde yaşayan pagellus erythrinus L., 1758 (kırmızı mercan) balığının biyolojisi ve populasyon parametreleri
The Biology and population parameters of the common pandora (P. erythrinus L., 1758) in the bay of the İskenderun
  1. Tez No: 96425
  2. Yazar: MEHMET FATİH CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS, PROF. DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Ekim 1998 ile Eylül 1999 tarihleri arasında İskenderun Körfezinde yürütülen araştırma da, Pagellus erythrinus Linnaeus, 1758 (Cerbit- Kırmızı Mercan) balığının populasyon yapısı incelenmiştir. Araştırmada incelenen 3073 adet balığın boy dağılımı 5.7-28.1 cm arasında değişmiştir. Uzunluk - ağırlık ilişkisi sabitleri erkekler için (a = 0,0177; b= 2,90), dişiler için, (a = 0,0149; b= 2,96) ve tüm populasyon için (a = 0,0146; b= 2,97) olarak hesaplanmış olup, büyümenin allometrik olduğu tespit edilmiştir. Yaş tayininde otolitlerin kullanıldığı araştırma da 0 - VI arasında yaş tespit edilmiştir. Von Bertalanffy büyüme sabitleri tüm populasyon için; Loo= 37.37 cm, K= 0.138 yıl“1, t0= -1.86 olarak hesaplanmıştır. Cinsiyet oranı (E.D), 1:2.470 olarak belirlenen araştırmada, cinsiyet değişiminin üçüncü yaşta ve 18-19 cm boydan sonra gerçekleştiği bulunmuştur. Tüm populasyon için anlık toplam, doğal ve balıkçılık ölümleri sırasıyla; Z= 1.07 yıl”1, M= 0.42 yıl“1 ve F= 0.65 yıl”1 olarak hesaplanmıştır. Sömürülme oranının (E), 0.60 olarak bulunduğu araştırmada, stoğun halihazırda aşırı sömürüldüğü belirlenmiş olup, stoğun devamlılığı için optimum avcılık ölümünün, Fo,ı = Fopt.= 0.45 - 0.50 arasında olması gerektiği tespit edilmiştir. Üreme sezonu Mart ayından Ağustos ayına kadar sürse bile, yoğun üremenin Nisan-Haziran aylarında gerçekleştiği bulunmuştur. Erkek ve dişilerde ilk cinsi olgunluk yaş ve boylan sırasıyla 1.21 yıl, 13.95 cm; 1.51 yıl, 14.05 cm olarak belirlenmiş olup, birim kilogram başına düşen yumurta verimi ise, 334384.12 ± 193344,9 adet olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Common pandora ( N=3073 ), Pagellus erythrinus L., 1758, were caught from the İskenderun Bay between October 1998 and September 1999. Total length ranged between 5.7 and 28.1 cm. The length-weight relationship was described for males ( W= 0,0177xTL2 90 ), females ( W= 0,0149xTL2 97 ) and population ( W= 0,0146xTL2 96 ), showed that growth in weight is allometric. By using the otoliths for age determination 0 - VI age groups were found. The Von Bertalaffy's Growth Parameters for whole population were; Lx= 37.37 cm, K= 0.138 year“1, t0= -1.86. The species was characterized by protogynous hermaphroditism. The overall ratio of males to females was 1:2.470. Sex inversion occurred mainly at lengths 18-19 cm, in age class 3. For all fish, the rates of mortality were; Z= 1.07 year”1, M= 0.42 year“1 and F= 0.65 year”1 and exploitation ratio E= 0.60. The stock is being heavily exploited and for this reason, optimum fishing mortality was to be found between 0.45- 0.50. The reproductive season extended from March to August, with a peak in spawning activity in April to June. Fifty percent maturity was reached at 13.95 cm total length with 1.21 years by males and 14.05 cm with 1.51 years by females. Fecundity was found for per kilos fish as 334384.12 ± 193344.9.