Erzurum ili sınırları içerisinde projelendirilmiş olarak faaliyet gösteren alabalık işletmelerinin (21 adet) yapısal ve ekonomik analizi
Structural and economical analysis of 21 of projected fish farms established in Erzurum
  1. Tez No: 96426
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışmada, Erzurum ili sınırlarında faaliyette bulunan ve Tarım il Müdürlüğü'ne kayıtlı, projesi yapılmış 21 adet işletmeden tam sayım yöntemi uygulanarak anketlerle toplanan 1998 yıî* verileri kullanılmıştır. Bu alabalık işletmelerinin 17'si (%81) vadi arasında, 3'ü (%14.2) dağ eteğinde ve bir tanesi de (%4.8) açık arazide faaliyet göstermektedir. Bunların 9 tanesi (%42.9) dere, 7 tanesi (%33.3) kaynak ve 5 tanesi ise (%23.8) hem dere hem de kaynak suyu kullanmaktadır. İşletmelerin aktif sermaye ortalaması 21.478.539.000 TL'dir. Aktif sermaye içerisinde en büyük sermaye oranını bina ve havuz sermayesi (%38.4) oluşturmaktadır. işletme masraflarının, işletmeler ortalaması 2.107.281.000 TL'dir. İşletme masrafları içerisinde en büyük payı %50.9 ile yem oluşturmaktadır. İncelenen 21 adet işletmede işgücü verimliliğinin ortalama 10.85 kg/gün olarak düşük nisbette gerçekleştiği, bu işletmelerin 11'nin kârda, 10'unun ise zararda olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the data from the year of 1998 gathered by surveys applying exact counting method to 21 farms, registered to Agricultural Administration of Erzurum, were used. Of these Trout farms, 17 (81%) are located between valleys, 3 (14.2%) at piedmont, and 1 (4.8%) in open area. 9 of them (42.9%) use river water, 7 (33.3%) spring water, and 5 (23.8%) both river water and spring water. Average active capital of the farms was 21.478 539.000 TL. The greatest portion of active capital farms was the one for building ponds (38.4%). The average of management expenses was 2.107.281.000 TL. The greatest portion of the expenses was feed (50.9%). In these 21 farms investigated, the efficiency of working force was low, as average 10.85 kg/day and 11 of these farms were on profit, while the others were not.