Çal-Bekilli bölgesinin (Denizli) uzaktan algılama verileri ile haritalanması
Geological mapping of Cal- Bekilli region (Denizli) by remotely sensed data
  1. Tez No: 964250
  2. Yazar: MANAL ABDULHAQEEM ALI QASEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin güneybatısında yer alan Çal ve Bekilli bölgelerinin jeolojik haritasını, uzaktan algılama yöntemleri ile geleneksel jeolojik değerlendirmelerin entegrasyonu yoluyla güncellemeyi amaçlamaktadır. Landsat-8 OLI, Sentinel-2A ve ASTER gibi çok bantlı uydu verileri, ileri düzey yöntemler kullanılarak işlenmiştir. Bu işlemler arasında radyometrik ve geometrik düzeltmeler, spektral iyileştirme, Temel Bileşen Analizi (PCA), Minimum Gürültü Fraksiyonu (MNF), görüntü birleştirme ve denetimli sınıflandırma (MLC) yer almaktadır. Çalışma alanındaki çeşitli litolojik birimleri temsil eden sekiz kaya örneği toplanmış ve mineralojik bileşimleri ile dokusal özelliklerinin doğru bir şekilde belirlenebilmesi amacıyla petrografik mikroskopi ve X-ışını kırınımı (XRD) analizlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular, Landsat-8 OLI görüntülerinin litolojik birimleri ayırt etmede Sentinel-2A ve ASTER'e kıyasla daha yüksek mekânsal ve spektral doğruluk sergilediğini ve saha ile laboratuvar analizleriyle en fazla uyum gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu durum, engebeli topoğrafya ve seyrek bitki örtüsüne sahip alanlarda jeolojik haritaların etkin biçimde güncellenmesi için uzaktan algılama teknolojilerinin laboratuvar tabanlı jeolojik yöntemlerle birleştirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to revise the geological map of the Çal and Bekilli areas in southwestern Turkey through the integration of remote sensing methods and traditional geological assessments. Multispectral satellite datasets, specifically Landsat-8 OLI, Sentinel-2A, and ASTER, underwent processing through advanced methodologies. These included radiometric and geometric corrections, spectral enhancement, Principal Component Analysis (PCA), Minimum Noise Fraction (MNF), image fusion, and supervised classification (MLC). Seven representative rock samples were collected from various lithological units within the study area and analyzed through petrographic microscopy and X-ray diffraction (XRD) to determine their mineralogical compositions and textural characteristics accurately. The findings indicated that Landsat-8 OLI imagery exhibited superior spatial and spectral accuracy in differentiating lithological units relative to Sentinel-2A and ASTER, aligning most closely with field and laboratory analyses. The findings highlight the necessity of combining remote sensing technologies with laboratory-based geological methods to effectively update geological maps in areas with rugged topography and sparse vegetation.