Millî eğitim bakanlığı tarafından yayımlanan 365 gün öykü kitaplarındaki matematik kavramlarının incelenmesi
Examination of mathematics concepts in 365 days storybooks published by the ministry of national education
- Tez No: 964249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitimde çocuk edebiyatının matematiksel kavram gelişimini destekleyici rolünü incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 365 Gün Öykü Kitapları dizisinde yer alan metinler, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'nda tanımlanan matematik kavramları doğrultusunda analiz edilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, söz konusu öykü kitaplarında geçen matematiksel kavramların niteliksel düzeyde ne ölçüde yer aldığını, hangi kategorilerde yoğunlaştığını belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi yöntemi benimsenmiş ve veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“Matematik Kavramları Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiş; matematik kavramları, frekanslarına göre sınıflandırılmış ve program kazanımlarıyla ilişkili biçimde yorumlanmıştır. Analizler sonucunda, incelenen 53 öykü kitabında toplam 587 adet matematiksel kavram tespit edilmiştir. Bu kavramların en yoğun biçimde“yön/mekânda konum”,“sayı/sayma”ve“zaman”kategorilerinde toplandığı; buna karşılık“geometrik şekil”,“miktar”ve“boyut”gibi kavramların daha sınırlı ve dolaylı yollarla temsil edildiği gözlemlenmiştir. Bulgular, çocukların bilişsel gelişim süreci içerisinde öyküler yoluyla matematiksel düşünme becerilerini destekleme potansiyelini taşıyan doğal ve anlamlı bağlamlar sunulduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bazı kavramların görsel destek gerektirmesi ve metinlerde yeterince yer bulamaması, bu tür içeriklerin eğitsel amaçlarla kullanımında öğretmen rehberliğinin önemini ortaya koymaktadır. Çalışmanın, okul öncesi dönemde çocuk edebiyatı ürünlerinin matematik eğitimiyle bütünleştirilmesi konusunda öğretmenlere, program geliştiricilere ve alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, bu çalışmanın öykü temelli matematiksel kavram öğretiminin niteliğini artırmaya yönelik gelecekte gerçekleştirilecek araştırmalara kuramsal ve uygulamalı bir temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the role of children's literature in supporting mathematical concept development in preschool education. The texts in the 365 Days Storybooks series published by the Ministry of National Education were analyzed in line with the mathematical concepts defined in the Turkish Century Education Model Preschool Education Program. In this context, the main purpose of the study is to determine to what extent the mathematical concepts in these storybooks are included at the qualitative level and in which categories they are concentrated. Document analysis method, one of the qualitative research designs, was adopted in the study and the data were collected through the“Mathematical Concepts Evaluation Form”created by the researcher. The data obtained were analyzed with the content analysis technique; mathematics concepts were classified according to their frequencies and interpreted in relation to the program outcomes. As a result of the analysis, a total of 587 mathematical concepts were identified in the 53 storybooks analyzed. It was observed that these concepts were most concentrated in the categories of“direction/location in space”,“number/counting”and“time”, whereas concepts such as“geometric shape”,“quantity”and“size”were represented in more limited and indirect ways. The findings suggest that the stories provide natural and meaningful contexts that have the potential to support children's mathematical thinking skills during their cognitive development. However, some concepts