İskenderun Körfezinde yaşayan Lithognathus mormyrus L., 1758 (mırmır-çizgili mercan) balığının populasyon biyolojisi
The Population biology of striped seabream, lithognathus mormyrus L., 1758, from the bay of İskenderun
  1. Tez No: 96427
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS, PROF. DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET İskenderun Körfezi'nde yaşayan Lithognathus mormyrus Linnaeus, 1758 (Mırmır-Çizgili Mercan) balığının populasyon biyolojisinin incelendiği bu araştırma, Ekim 1998 ve Eylül 1999 tarihleri arasında aylık olarak yürütülmüştür. Toplam olarak 3336 adet balık incelenmiş olup, boy dağılımı 9.1-27.7 cm arasında değişmiştir. Boy-ağırhk ilişkisindeki b değerleri erkek ve dişiler için b= 3.042 ve 3.069 olarak hesaplanmış olup, izometrik büyüme tespit edilmiştir. Örneklerin yaşlan 1-7 arasında dağılım göstermiştir. Von Bertalanffy büyüme parametreleri erkek ve dişiler için sırasıyla; L«= 26.55-32.64 cm, K= 0.203-0.136 l/yıl, t0= -1.81 ve -2.12 yıl olarak hesaplanmıştır. Cinsiyet oranı (E/D) 1.09/1.0 olup, hermafroditizm 11.2-22.9 cm boy, 1- 6 yaş aralıklarında gerçekleşmiş ve yakalanan en uzun erkek birey 22.8 cm olarak ölçülmüştür. Toplam, doğal ve balıkçılık ölümleri tüm populasyon için sırasıyla; Z= 1.15 l/yıl, M= 0.48 l/yıl ve F= 0.67 l/yıl olarak hesaplanmıştır. Sömürülme oranı E= 0.60 olarak hesaplanmış olup, populasyonun aşırı avcılık baskısı altında olduğu tespit edilmiştir. Üremenin Nisan-Ağustos arası, fakat yoğun olarak Mayıs-Haziran aylarında gerçekleştiği belirlenmiştir. İlk cinsi olgunluk boyu erkeklerde 13.4 dişilerde ise 13.9 cm olarak hesaplanmıştır. Ortalama yumurta verimi 980824 adet/kg olup, balığın boyu, yaşı, toplam ve gonad ağırlığı ile birlikte doğru orantılı olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The population biology of 3336 striped sea bream, Lithognathus mormyrus L., 1758, collected from the Bay of İskenderun from October 1998 to September 1999 was investigated. Total length ranged between 9.1 and 27.7 cm. The length-weight relationship was described for males (a= 0.0112, b= 3.042) and females (a= 0.0105, b= 3.069), showed no significant difference from isometric growth. Fish aged 1-7 years were presented in the samples. Von Bertalaffy's Growth Parameters were calculated as L«= 26.55 cm, K= 0.203, t0= -1.81 for males and L"= 32.64 cm, K= 0.136, t0= -2.12 for females. The overall male to female ratio was 1.09/1.0. Sex inversion occurred at lengths between 11.2 and 22.9 cm, in age classes 1-6. Males were observed up to a length of 22.8 cm. Total, natural and fishing mortality were found to be Z= 1.15 1/year, M= 0.48 1/year and F= 0.67 1/year respectively. The exploitation ratio E= 0.60, suggest that population was overfished. Reproductive activity of Lithognathus mormyrus in the Bay of İskenderun took place between April and August, but intensively in May and June. First maturity lengths (Lm) were calculated as 13.4 cm for males and 13.9 cm for females. Fecundity was 980824 eggs/kg and increased depending on the length, age, total and gonad weight of fish.